Podrażnienie nerwu błędnego podczas intubacji

Witam, jestem studentem II roku na kierunku ratownictwo medyczne i swoje pytanie kieruje szczególnie do anestezjologów z dużym stażem zawodowym. A pytanie brzmi: Czy rzeczywiście w trakcie wykonywania intubacji dotchawicznej w laryngoskopii bezpośredniej przez usta lub przez nos, bez użycia środków zwiotczających łatwo jest podrażnić nerw błędny? Proszę w miarę możliwości o rozbudowaną odpowiedź na to pytanie. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam

Witam!
Proszę pana, oczywiście, że jest to możliwe, ponieważ wywołuje to odruchy jak każde wsadzenie czegoś do dróg oddechowych, ale czy tak łatwo to powiem szczerze raczej nie. Tylko w jednym przypadku nie podrażnia, w trakcie resuscytacji. Czy to wystarczająco rozbudowana odpowiedź?
Pozdrawiam.