Jak długo może trwać ten ból gardła po intubacji?

Dzień dobry. Jestem 2 dni po operacji gdzie miałam narkozę i intubacje, gardło mam takie podrażnione, że ciężko jest cokolwiek połykać, pic,nawet mówić. Dziś pojawił się już jakiś biały nalot i migdały też są jakieś powieszone. Mam przepisany antybiotyk, lecz jest to spora tabletka nie wiem czy dam radę połknąć ja z takim silnym boleń gardla dodatkowo kiedy jest tak mało miejsca gardle. Ile czasu ten ból gardła będzie jeszcze?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból gardła po intubacji jest normalnym zjawiskiem, które występuje po tego typu zabiegach, dolegliwości te trwają zazwyczaj około 48 godzin. Ból, który utrzymuje się przez dłuższy czas powinien być bezwzględnie skonsultowany z lekarzem, zwłaszcza, gdy towarzyszą temu dodatkowe objawy. Powodem długo trwającego bólu może być uszkodzenie odcinka układu pokarmowego, uszkodzenie strun głosowych. W trakcie rekonwalescencji powinna Pani przyjmować lekkostrawny pokarm, najlepiej o schłodzonej temperaturze, który zmniejszy nieprzyjemne dolegliwości. W przypadku, gdy wyżej wymienione objawy zostały skonsultowane z lekarzem i w efekcie przepisano antybiotyk, należy go zażyć wg. Wskazań, ewentualnie proszę skontaktować się z lekarzem i poprosić o receptę na antybiotyk w innej formie np. Płynnej, która będzie łatwiejsza do spożycia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zabieg-intubacji-dotchawiczej

https://portal.abczdrowie.pl/intubacja

https://portal.abczdrowie.pl/intubacja-dotchawicza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.