Intubacja to zabieg polegający na umieszczeniu w tchawicy rurki, która służy do oddychania i podłączenia chorego do respiratora. Z reguły do odsysania wydzieliny z drzewa oskrzelowego nie intubuje się chorego, choć w wyjątkowych sytuacjach można to zrobić. Odsysanie nie jest więc intubacją. Pielęgniarki wypraszają w trakcie wykonywania takiego zabiegu, gdyż może być on nieprzyjemny wizualnie i akustycznie dla osób bliskich choremu. Odsysanie jest nieprzyjemnym uczuciem i nieumiejętnie wykonane może być bolesne.
Witam pana!
Odsysanie wydzieliny z gardła odbywa się bezpośrednio za pomocą cewnika do odsysania, natomiast odsysanie wydzieliny z tchawicy odbywa się najczęściej przez rurkę intubacyjną. Pielęgniarki zawsze wypraszają z sali podczas tzw. zabiegów pielęgnacyjnych i jest to związane z tym, że te zabiegi wymagają spokoju i skupienia nad tym co się robi, a poza tym nieprzyjemnie one wyglądają, ale trzeba je wykonać, gdyż wydzielina wszystko jedno gdzie zalega wymaga okresowego usuwania. Odsysanie wydzieliny z rurki może powodować nieprzyjemne doznania, ale równie nieprzyjemnym doznaniem jest intubacja i obecność rurki dotchawiczej w tchawicy, jeszcze uszczelnianej balonem.
Moim zdaniem fakt zgonu babci i odsysania wydzieliny są niezwiązane ze sobą, ponieważ jeżeli babcia przebywała w OIT (a tak to brzmi) i była zaintubowana to świadczy to o ciężkim stanie ogólnym. Odsetek śmiertelności osób w starszym wieku przebywających na OIT i wymagających intubacji jest bardzo wysoki. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dana osoba przeżyje pobyt w OIT, a takżę kiedy dokładnie umrze. Fakt, że zmarła w momencie odsysania wydzieliny, kiedy pan został wyproszony z sali może być przykrym zbiegiem okoliczności.
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pana pytanie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Intubacja dotchawicza i niedowład prawej strony po zawale i operacji tarczycy – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Czy długotrwała intubacja może spowodować zwężenie światła tchawicy? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy może dojść do niedotlenienia podczas intubacji? – odpowiada Lek. Ryszard Maciejowski
- Krwawienie u pacjenta zaintubowanego od siedmiu dni po zapaści – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jakie są powikłania po narkozie? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot
- Wydzielina w gardle po intubacji – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak wygląda operacja raka brodawkowatego tarczycy? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Intubacja podczas zabiegu laparoskopowego usunięcia kamienia z pęcherzyka żółciowego – odpowiada Dr n. med. Wojciech Kawiorski
- Jakie jest ryzyko uszkodzenia zębów podczas intubacji? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Jak duże jest ryzyko uszkodzenia stron głosowych podczas operacji za pomocą rurki intubacyjnej? – odpowiada Dr n. med. Wojciech Kawiorski
artykuły
Intubacja - wskazania, przebieg, powikłania
Intubacja to zabieg polegający na wprowadzeniu do
Tracheotomia - wskazania, przebieg, zalecenia po zabiegu, powikłania
Tracheotomia to chirurgiczny zabieg przecięcia prz
Intubacja dotchawicza - wskazania, przebieg, powikłania
Intubacja dotchawicza polega na umieszczeniu rurki