Bardzo częste i obfite krawienie z nosa

Mój mąż, odkąd tylko sięgam pamięcia, krwawi z nosa. Ostatnio bardzo się to nasiliło. Praktycznie co rusz krwawi, do tego doszło ogólne osłabienie, które wciąż tłumaczy przepracowaniem. Czy jest to także objaw białaczki? Jakie badania musiałby zrobić, aby wykluczyć ten nowotwór. Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyczyny krwawień z nosa bywają rożne, aczkolwiek najczęściej problem leży w naczyniach śluzówki nosa lub/i podwyższonym ciśnieniu tętniczym. Proponuję koniecznie wizytę u laryngologa, który może wadliwe naczynko skoagulować za pomocą prądu (elektroablacja). Dodatkowo proszę skontrolować ciśnienie tętnicze, szczególnie w trakcie incydentu krwawienia z nosa. W taki sposób często ujawnia się nadciśnienie tętnicze.

W przebiegu ostrej białaczki może się pojawić krwawienie z nosa, wynikające z uszkodzenia szpiku i zaburzenia produkcji płytek krwi. Proszę pamiętać jednak, że choroba rozwija się szybko i nagle - w ciągu kilku tygodni, ale nie lat. Proponuję oczywiście skontrolować morfologię krwi - częste krwawienia z nosa mogą prowadzić do nadmiernej utraty żelaza z organizmu i tym samym anemii, co należy leczyć. Być może problem też leży w zaburzeniach ilości i funkcji płytek krwi.

Pozdrawiam serdecznie