Czy grozi mi białaczka?

Mam 40 lat, to moja 3 anemia w życiu, moje wyniki: żelazo 4; hgb 7,2; hct 26,1; mcv 64,1; mchc 27,6; mch 17,7; rdw 18,0; plt 410,0; lymph 1,6. Dostałam 20 zastrzyków żelaza, a jutro mam mieć pobraną krew. Co powinnam dalej zrobić? Pracuję na kuchni, w tej chwili mam wolne i obawiam sie powrotu. Chciałabym zapytać, o jakie wyniki powinnam się starać i czy nie zagraża mi białaczka?

Witam serdecznie! Wyniki faktycznie wskazują na ciężką anemię z niedoboru żelaza. Oczywiście podanie zastrzyków spowoduje uzupełnienie rezerw żelaza i odbudowę krwi - przywrócenie normalnych parametrów układu czerwonokrwinkowego. Trzeba natomiast zastanowić się nad przyczyną tak znacznej utraty żelaza z Pani organizmu. U kobiet najczęstszą przyczyną są nadmierne lub nieregularne, obfite miesiączki lub krwawienia z dróg rodnych. Aby wykluczyć przyczynę leżącą w utracie żelaza właśnie w ten sposób zalecałabym wizytę u lekarza ginekologa - badanie ginekologiczne plus USG przepochwowe, a także pobranie cytologii. Inną przyczyną utraty żelaza są problemy z przewodem pokarmowym - np. choroba wrzodowa, zaburzenia wchłaniania, krwawienia z przewodu pokarmowego. Aby wykluczyć tę przyczynę warto skonsultować się z internistą. Białaczka to choroba nowotworowa krwi, która objawia się anemią wynikającą z tego, że komórki nowotworowe zajmują szpik kostny i zaburzają produkcję innych krwinek, czyli krwinek czerwonych oraz płytek krwi. Aby wykluczyć tę chorobę konieczna jest ocena pełnej morfologii krwi. Myślę jednak, że u Pani przyczyna leży przede wszystkim w sytuacjach opisanych powyżej. Pozdrawiam