Bardzo silne bóle kostne

Witam serdecznie, Postanowiłam zgłosić się do Państwa, ponieważ od ponad roku dokuczają mi bardzo silne bóle kostne. Żaden z lekarzy specjalistów(neurolog,chirurg,ortopeda) nie jest w stanie mi pomóc,ponieważ szczegółowe badania mam bardzo dobre. Czy silne bóle skoncentrowane w biodrach i odcinku lędźwiowy,promieniujące na kończyny dolne i górne(szczególny ból nadgarstków,kolan i barków, odrętwienia i siniaki nie wynikające na pewno z uderzenia) mogą być objawami depresji/załamania? Marta

Witam,
Ból może być objawem związanym z zaburzeniami nerwicowymi. Gdy pacjent skarży się na bóle, zwykle kieruje się go najpierw na badania ogólne, w pierwszej kolejności szuka się somatycznych przyczyn dolegliwości. Dopiero, gdy badania są w normie i można takie przyczyny wykluczyć, bierze się pod uwagę możliwa rolę czynników psychologicznych. Rozumiem, że Pani już takie badania wykonała. Następnym krokiem będzie więc zgłoszenie się na konsultację do lekarza psychiatry lub psychologa, który będzie mógł Panią zdiagnozować i odpowiedzieć na pytanie, czy jest możliwe aby Pani bóle miały podłoże psychologiczne.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel

Dzień Dobry Pani,

Wymienione przez Panią objawy mogą być objawami załamania, na skutek długotrwałego i przewlekającego się stresu.

Zachęcam Panią do podjęcia rozmowy i pracy z psychologiem, która pomogłaby Pani dotrzeć i zrozumieć przyczynę Pani bardzo silnych bólów kostnych.

O skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego, proszę poprosić lekarza pierwszego kontaktu - w ramach NFZ-tu.

Życzę Pani dotarcia do przyczyny,
Irena Mielnik-Madej