Bezskuteczne starania o dziecko a drożność jajowodów

Witam, od 17mcy staramy się o dziecko bezskutecznie- mąż-ruch postępowy tylko a b 15 %(suplementujemy go), mnie ginekolog polecił zrobienie laparoskopii w celu zbadania drożności jajowodów. Bardzo się boję, bo czytałam, że często po zabiegu robią się zrosty... Może lepiej wykonać tylko HSG jako że jest mniej inwazyjne? Bardzo proszę o opinię innych specjalistów, chciałabym mieć pewność tego, co robię. Serdecznie pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Tzn tak, teoretycznie można byłoby poczekać aby parametry nasienia u męża poprawiły się. Bez poznania dokładnego wywiadu i przeprowadzenia badania lekarskiego nie można odnieść się co do wskazań do wykonania laparoskopii czy też HSG. Zarówno jedna jak i druga metoda mają swoje dobre i złe strony. A czy były wykonywane zabiegi inseminacji? na jakiej podstawie twierdzi się o zaburzeniach w drożności jajowodów? Proponuję udać się do lekarza prowadzącego leczenie aby rozwiać wszystkie Pani wątpliwości.