Biały śluz przed okresem

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące białego śluzu przed okresem. Chciałabym się dowiedzieć, co symbolizuje biały, lepki śluz z pochwy, dodam że jestem przed miesiączką 1-3 dni. Trochę się martwię, że może to być jakiegoś rodzaju zapalenie, grzybica lub coś podobnego. Czy powinnam zwrócić się do lekarza? A może dobrze by było zakupić  w aptece bez recepty globulki dopochwowe, aby zadziałały bakteriobójczo i grzybobójczo? Jakie jednak globulki wybrać? Jest może jakiś najlepszy rodzaj globulek dopochwowych? Czy po miesiączce powinnam wykonać badania? Na przykład cytologię? Wcześniej nie zwracałam uwagi na śluz z pochwy. Teraz jednak wydaje mi się strasznie lepki i biały. Jak dobrze pamiętam to poprzednio był przezroczysty. Co powinnam zrobić? O czym może świadczyć wydzielanie się białego śluzu przed okresem? Proszę o radę i z góry dziękuję za odpowiedź.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

wydostawanie się różnego rodzaju śluzu z dróg rodnych jest zjawiskiem całkowicie fizjologicznym. Wydzielina taka może być przezroczysta i śluzowa, może być ona również bardziej ciągliwa oraz biaława – jej charakter zależny jest przede wszystkim od fazy cyklu miesiączkowego.

Niepokojące powinny być przede wszystkim różne stany, w których wydzielina z dróg rodnych staje się inna niż dotychczas. Wzbudzać niepokój i skłaniać do odwiedzenia ginekologa mogą takie problemy, jak np. znaczne zmiany zabarwienia wydzieliny (np. przybranie przez żółtawego, brązowawego czy czerwonawego koloru), a także zmiany jej zapachu (zwłaszcza w sytuacji, kiedy wydzielina zaczyna pachnieć bardzo nieprzyjemnie, w niektórych infekcjach dróg rodnych może ona przybierać nawet zapach przypominający zapach ryb).

Wśród Pani wątpliwości pojawiły się pytania dotyczące tego, jakie badania należałoby w Pani sytuacji wykonać. Tutaj zasadniczo nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi bez przeprowadzenia badania. Najkorzystniej byłoby odwiedzić ginekologa – lekarz tej specjalności mógłby dokładnie sprawdzić, czy wydzielina pochwowa rzeczywiście odpowiada tej, która pojawia się w warunkach fizjologicznych. Ginekolog mógłby również zdecydować o konieczności wykonania innych badań, takich jak chociażby wspominana przez Panią cytologia. Lekarza warto również byłoby odwiedzić przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków, w tym również tych, które są dostępne bez recepty – specjalista mógłby powiedzieć Pani, czy zażywanie jakichkolwiek farmaceutyków jest Pani rzeczywiście potrzebne.