Biegunka po każdym posiłku

Witam, Od kilku miesięcy mam biegunkę po każdym posiłku. Czasem nawet jak napije się wody to muszę biec do toalety. Najgorzej jest gdy pierwszy posiłek jem np okolo 16 - wtedy nawet nie zdążę zjeść do końca a już jestem w wc. Mam 24 lata i od dziecka borykam się z otyłością. Obecnie ważę 110 kg przy wzroście 156cm. Co może być przyczyną tak częstych biegunek (czasem 5-6 razy dziennie) ? Czy to może być choroba? Jaka konkretnie? Co powinienem zrobić? Jakie badania wykonać przy tak częstych biegunkach? Czy jest na to jakiś sposób, aby to się już nie powtarzało? Strasznie się martwię i boję co to może być. Proszę o poradę. Pozdrawiam
24 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wiele przyczyn może powodować uporczywe biegunki. Jeżeli nie odczuwa Pani/Pan dolegliwości bólowych możliwym czynnikiem sprawczym jest zespół jelita wrażliwego. Można go jednak rozpoznać dopiero po wykluczeniu przyczyn organicznych np chorób zapalnych p/pokarmowego lub niewydolności trzustki lub wątroby.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

tak często pojawiających się biegunek zdecydowanie nie wolno lekceważyć. Potencjalnych przyczyn tego problemu wyróżnić można naprawdę wiele – przewlekłe biegunki mogą być bowiem związane z nieswoistymi zapaleniami jelit (np. z chorobą Leśniowskiego-Crohna), z niewydolnością niektórych narządów przewodu pokarmowego (np. trzustki czy wątroby) czy z zespołami zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych z przewodu pokarmowego. Do tej listy dodać można jednak także i alergie pokarmowe, ale nawet i chorobę nowotworową (np. rakowiaka, który produkuje metabolity sprzyjające biegunkom, czy też nowotwór jelita grubego). Problemy z wypróżnieniami mogą również pojawiać się jako efekt uboczny stosowania pewnych preparatów – tak dziać się może np. w przypadku nadużywania substancji sprzyjających rozluźnieniu stolców. Jeszcze inną możliwą przyczyną opisywanego problemu jest zespół jelita drażliwego.

W związku z tym, że przewlekłe biegunki mogą być spowodowane naprawdę poważnymi schorzeniami, w opisanej sytuacji jak najbardziej uzasadnione wydaje się przeprowadzenie badań diagnostycznych. Znaczenie ma zebranie wywiadu z pacjentem, dzięki któremu możliwy będzie wybór odpowiednich badań – przy przewlekłych biegunkach oznaczane mogą być m.in. elektrolity i wykładniki stanu zapalnego we krwi, duże znaczenie może również mieć badanie USG jamy brzusznej.

Uwagę zwraca również wspomniany problem z masą ciałą. Po wyliczeniu wskaźnika BMI można stwierdzić u Pani/Pana znacznego stopnia otyłość. W ramach profilaktyki zdrowotnej warto byłoby podjąć działania zmierzające do zmniejszenia masy ciała, a możliwe również, że korzystne byłoby poszukiwanie różnorodnych zaburzeń, które mogą zwiększać tendencję pacjenta do przyrostu masy ciała (np. schorzeń nadnerczy czy tarczycy).