Co może znaczyć biegunka po tym pokarmie?

Witam, od pewnego czasu zmagam się z problemami żołądkowymi. W każdy piątek jem zapiekankę (domowej roboty, bułka z piekarni, pieczarki i żółty ser). Zwyczaj ten trwa od wielu lat i nigdy nie miałam żadnych problemów jednak w ciągu ostatnich miesięcy za każdym razem po zjedzeniu zapiekanek dostaje biegunki. Każdy z trzech składników kiedy jem w innej postaci, osobno np kanapka z serem czy makaron z pieczarkami nie mam takich objawów. Z moich obserwacji zauważyłam również że bardzo rzadko, kiedy zjem na prawdę wiele tłustych rzeczy również występuje biegunka. Jaka może być tego przyczyna?

Dzień dobry,

Przyczyną zaistniałej sytuacji może być zakażenie przewodu pokarmowego lub spożycie toksyn bakteryjnych, nadwrażliwość pokarmowa lub działania niepożądane leków, jeśli Pani jakiekolwiek stosuje przewlekle (jest to najczęstsza przyczyna biegunki nieinfekcyjnej).

Biegunka tłuszczowa może zaś wynikać między innymi z zaburzenia trawienia (np. zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego - SIBO, cholestatyczne choroby wątroby) oraz zaburzenia wchłaniania (np. celiakia, giardioza).

Istnieje również prawdopodobieństwo, że zmaga się Pani z zespołem jelita drażliwego (IBS) i mogą występować u Pani problemy z tolerancją składników z grupy FODMAP, które znajdują się w dużej ilości w pieczywie pszenno-żytnim oraz pieczarkach.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl