Dodatkowe plamienie w czasie zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Biorę tabletki antykoncepcyjne od 2 lat regularnie. Okres też mam regularny co 28 dni, z lekkim wahaniem jednego dnia (ewentualnie). W sobotę 5.01 dostałam okres z rana, trwał do środy, z tym że w środę miała już "końcówkę" czyli delikatne plamienie. W czwartek z rana nie było już nic, aż nagle koło 9 rano zorientowałam się że bolą mnie jajniki. Poszłam do łazienki i okazało się że znów widzę krew. Co prawda przez cały dzisiejszy dzień krwawienie jest bardzo delikatne, brzuch mnie bolał normalnie jak przy okresie... Dodatkowo, aczkolwiek nie wiem czy to ma coś wspólnego... było mi słabo, bardzo konkretnie się wypróżniłam i ogólnie ból żołądka (w 1 dzień okresu zawsze mam jakby "mini biegunkę") . Dodam jednak, że ostatni raz współżyłam przed normalnym okresem podczas Sylwestra i oprócz tabletek używaliśmy prezerwatyw. Także mam nadzieję, że ciąża nie wchodzi w grę... bardzo proszę o jakieś wskazówki... Pozdrawiam

Witam serdecznie, opisywane krwawienie należy uznać za plamienie dodatkowe, tzw. plamienie międzymiesiączkowe. Jego etiologia może być mocno zróżnicowana, dlatego ustalenie właściwej przyczyny jego wystąpienia na tym etapie niestety nie jest możliwe. Jeżel przyjmuje Pani tabletki regularnie oraz stosuje Pani dodatkowe metody zabezpieczenia, ryzyko ciąży jest znikome. Poza nieregularnym przyjęciem tabletek, najczęstszą przyczyną wystąpienia podobnych plamień jest wystąpienie czynników mogących osłabić ich skuteczność takich tak popijanie tabletek sokiem grejfrutowym, stosowanie leków z dziurawcem itp. Jeżeli nic takiego nie miało miejsca należy wykluczyć występowanie nadżerek, polipów, stanów zapalnych narządó miednicy mniejszej. Warto również zastanowić się nad zmianą preparatu antykoncepcyjnego na silniejszy, o innym składzie hormonalnym. Być może obecne tabletki są już dla Pani niewystarczające. Pozdrawiam