Biorę tabletki i mam bardzo skąpy okres. Powinnam się tym martwić?

Witam. Mam 17 lat i przyjmuję tabletki Y*** od 6 miesięcy, jednak antykoncepcję stosuję od 2 lat. Na początku w celach zdrowotnych, natomiast niedawno rozpoczęłam współżycie. Wzięłam 2 opakowania tabletek pod rząd, po przyjęciu 2 opakowań wystapił u mnie okres, jednak jest bardzo skąpy, można go nazwać plamieniem. Wystarcza mi jedna podpaska na cały dzień. Nie wiem czy to normalne? Ciążę raczej wykluczam, gdyż używamy dodatkowo prezerwatyw. Jest to dla mnie trochę niepokojące.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Plamienia są jednym z najczęściej spotykanych działań niepożądanych występujących podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Sprzyja im przyjmowanie więcej niż 1 opakowania pod rząd. Są skutkiem przyrastania błony śluzowej jamy macicy. Hormony zawarte w tabletkach "nie dają rady" utrzymać błony śluzowej na miejscu. Nie oznacza to jednak zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej np. poprzez blokowanie owulacji. Nie ma powodów do niepokoju.