Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ból brzucha i parcie na pęcherz

Mam 63 lata, jestem 14 lat po operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami. Mam dość dużą nadwagę, około 30 kg. Około roku temu pojawiły się problemy - chyba z pęcherzem. Są to bóle w dole brzucha połączone z parciem na mocz. Urolog po badaniu USG i wywiadzie podejrzewa, że jest to nadreaktywność pęcherza. Zaczęłam przyjmować Vesicere 5 mg raz na dobę. Poprawiło się o tyle, że teraz oddaję mocz co 3, 4 godziny, przedtem co godzinę, a nawet co 40 minut. Bóle nasilają się po dłuższym siedzeniu, mam wtedy problem z ruszeniem z miejsca, muszę trochę postać, rozprostować się i dopiero pójść. Parcie na pęcherz czuję właściwie bez przerwy, chociaż mocz utrzymuję, nie mam popuszczania moczu.

Lekarz zaproponował mi badanie urodynamiczne i cytoskopię pęcherza. Boję się tych badań, podobno czasami dochodzi do przebicia pęcherza. Czy nie ma innego sposobu badania np. tomograf? Teraz mam wykonane badania moczu ogólne oraz na posiew. Badanie na posiew wykazało obecność Proteus mirabilis 10A3 cfu/ml (ta literka A była zapisana mniejszą czcionką w indeksie górnym). Lekarz stwierdził, że tego się nie leczy. Nie wiem czy miał rację. Wykonałam badanie krwi CRP - 2,00mg/l, kreatynina - 0,64mg/dl. Ginekolog stwierdził obniżenie pęcherza i zaproponował zakładać do pochwy na kilka godzin dziennie taką kulkę, która ma podtrzymywać pęcherz, lecz na razie się nie zdecydowałam. Proszę o informację, czy dolegliwości, które opisałam mogą być skutkiem obniżenia pęcherza, nadreaktywności, czy raczej bardziej poważnej choroby. Wiadomo, czego najbardziej się boimy.

KOBIETA, 64 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Aby stwierdzić dokładnie czym spowodowane są opisywane przez Panią dolegliwości należałoby wykonać badania jakie zaproponował urolog, a więc badanie urodynamiczne czyli uroflowmetrię (badanie strumienia moczu, badanie nieinwazyjne, oceniające czy problem nie tkwi w nadreaktywności pęcherza moczowego czyli zaburzeń czynnościowych pęcherza moczowego, nadmiernego kurczenia się) oraz cystoskopię (oceni dokładnie stan morfologiczny pęcherza moczowego, badanie wykonywane w znieczuleniu, niebolesne, wziernikowanie pęcherza moczowego, wykluczy to badanie podłoże organiczne przyczyn dolegliwości - typu np. nowotworowego). Tomografia komputerowa miednicy jest w Pani przypadku dolegliwości badaniem, które nic nie wyjaśni (nie ma wartości diagnostycznych). Rzeczywiście posiew moczu mówiący o mianie bakterii Proteus mirabilis (flora fizjologiczna człowieka) wielkości 10 do potęgi 3 (1000 bakterii na jeden ml) nie wymaga leczenia. Dopiero miano bakterii 10 do potęgi 5 wymaga wprowadzenia chemioterapeutyków (leczenia). Oczywiście należałoby także zastosować metodę jaką zalecił ginekolog. Jeśli ona będzie skuteczna świadczyłoby to właśnie o obniżeniu pęcherza moczowego, które można także leczyć operacyjnie.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy