Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 2 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ból brzucha u dziecka często zażywającego antybiotyki

Mam 2,5-latka, poszedł do przedszkola, wciąż choruje, co tydzień ma zapisywane antybiotyki, dziecko przestało jeść i boli je brzuszek.

ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Witam serdecznie,

ból brzucha to częsty objaw uboczny stosowania antybiotykoterapii. Wynika z zaburzeń, jakie powstają we florze bakteryjnej, zwykle zasiedlającej przewód pokarmowy człowieka. W trakcie leczenia antybiotykiem konieczne jest stosowanie probiotyków, czyli preparatów przyjaznych człowiekowi bakterii, które odbudowują florę przewodu pokarmowego. Taką kurację warto zastosować u dziecka. Niepokojący jest przede wszystkim fakt częstego stosowania antybiotyków u dziecka. U dzieci prawie 90% infekcji spowodowane są przez wirusy, a więc nie wymagają stosowania antybiotyku. Zazwyczaj wystarczają leki obniżające gorączkę i wspomagające. Konieczna jest również izolacja dziecka przez odpowiedni czas, aby układ odpornościowy zdążył zregenerować się po infekcji. Częste stosowanie antybiotyków wiąże się z powikłaniami, a także obniżeniem odporności. Należy także pamiętać, że dzieci w tym wieku mają prawo chorować - ich układ odpornościowy nie jest jeszcze dojrzały i uczy się rozpoznawać zagrożenia przez kontakt z różnymi drobnoustrojami. Proponuję omówić ten problem z pediatrą.

Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy