Długa antybiotykoterapia u dziecka i kaszel

Witam, moje dziecko tydzień temu we wtorek zaczęło gorączkować (39,5 do 41 stopni) - lekarz stwierdził, że nic mu nie jest. W czwartek stwierdził jednak, że to angina, przepisał antybiotyk. W piątek przestał gorączkować. W sobotę pojawił się silny suchy kaszel. Mały nie mógł normalnie funkcjonować, skończyło się tym, że w niedzielę w nocy pojechaliśmy na pogotowie. Pediatra, który nas przyjął, stwierdził zapalenie oskrzeli, kazał jednak odstawić podawany a****, zapisał e**** (podawany był do wczoraj), s**** (mamy podawać do piątku) oraz a***** (5-7 dni). Dodam, że a***** moje dziecko bierze od prawie 2 tygodni. Co mnie niepokoi? Fakt, że Mateuszek tydzień wcześniej przeszedł chorobę wg lekarza rodzinnego były zmiany w oskrzelach. Teraz znowu oskrzela. Zaczynam trochę panikować, bo każdy lekarz przepisuje inne leki, a dziecko jest apatyczne, dziś miał znowu gorączkę 38. Co prawda kaszel nie jest już suchy, ale poza tym nie widzę żadnej poprawy. Czy powinnam poczekać mimo wszystko do końca tygodnia, czy udać się do innego specjalisty? Pozdrawiam Justyna

ponad rok temu

Witam,

Trudno postawić diagnozę za pośrednictwem internetu, zwłaszcza w obliczu skąpych informacji oraz bez możliwości zbadania dziecka. Jeśli jednak pyta Pani, czy udać się do kolejnego lekarza, czy poczekać do końca tygodnia, to doradzam obserwować stan dziecka-jeśli stopniowo się poprawia nie jest konieczna pilna wizyta, jeśli jednak przez kilka dni nie widać poprawy lub wręcz pogorszenie, konieczna jest pilna pomoc innego lekarza.

Wspomina Pani o niepokoju dotyczącym częstego chorowania dziecka. Ważna informację stanowiłby wiek oraz częstość kontaktów z rówieśnikami. U dzieci, które właśnie zaczęły uczęszczać do żłobka lub przedszkola, bądź szkoły, jeśli wcześniej do przedszkola nie chodziły, często występują infekcje zwłaszcza dróg oddechowych. Ma to związek z dość nagłą zmianą otoczenia, narażeniem na kontakt z wieloma drobnoustrojami oraz niedojrzałością układu immunologicznego dziecka. Jeśli ono nie uczęszcza do tego typu placówek, a posiada starsze rodzeństwo, może nabywać infekcje zawleczone przez nie do domu.

Częste infekcje wymagają na pewno weryfikacji, ponieważ sprzyjają im również choroby przewlekłe. Konieczna jest więc wizyta u doświadczonego pediatry, by niczego nie przeoczyć.

Pozdrawiam