Ból brzucha w okolicy jajnika. Co to może być za schorzenie?

Witam, mMam 25 lat i od 3 lat cierpię na kłujące bóle brzucha w okolicy prawego jajnika. Bóle pojawiają się co 2-3 miesiące i dokuczają nawet przez 30 dni. Ból pojawia się zwykle popołudniu lub wieczorem, towarzyszy mu OGROMNA ilość gazów (leki typu Espumisan są nieskuteczne). Ból nieco zmniejsza się w pozycji leżącej na prawym boku z podkurczonymi nogami. Bardzo pomaga oddanie gazów. Dodam, że mam prawidłową masę ciała i unikam produktów wzdymających. Badania krwi są dobre, jedynie hemoglobina nieco poniżej normy, OB w normie. W moczu wyszły nieliczne kryształki szczawianu wapnia. Badanie USG jamy brzusznej nie wykazało nic niepokojącego, ewentualne kamienie nerkowe są zbyt małe, żeby były widoczne na USG. Badania ginekologiczne (USG) też zgodnie z normą, nie widać żadnych niepokojących zmian. Badanie jelit nie zostało zlecone :( Mama choruje na raka jajnika. Ona też miała dokuczliwe wzdęcia i ból jajnika. Zastanawiam się nad możliwością diagnostyki tego bólu i ewentualnej prewencji raka jajnika. Czy można zrobić marker Ca-125 co jakiś czas? Co ile najlepiej? Czy takie badanie można wykonać bezpłatnie? Z góry dziękuję.
25 LAT ponad rok temu

Witam,

Ze względu na obciążony wywiad rodzinny wskazany jest monitoring w Pani przypadku. Najlepiej pozostawać pod stałą kontrolą ginekologa i wypełniać jego zalecenia. Warto wykonywać okresowo USG ginekologiczne. Można też oznaczać CA-125 pamiętając jednak, że nie jest on w 100% specyficzny, tzn. jego wzrost nie musi oznaczać raka (ale może, zwykle w tym wypadku jest wysoki) a jego wartość prawidłowa nie wyklucza choroby.
Opisywane bóle mogą być zupełnie niezwiązane z jajnikiem, choć nie można tego związku wykluczyć.
Mogą również wynikać z samych wzdęć jak i przemieszczania się nawet drobnych złogów w obrębie dróg moczowych.

Pozdrawiam