Ból dużego palca w okolicy paznokcia u stopy

Witam, mam 20 Lat, około miesiąca strasznie boli Mnie duży palec u lewej stopy. Ból jest z lewej strony paznokcia na samym początku ,mam wrażenie jakby mi się wrzynał paznokieć ale to niemożliwe gdyż wcale nie ma tam paznokcia,ból jest nie do zniesienia nawet gdy lekko go dotknę sprawia mi to straszny ból,a dodam iż tam gdzie mnie boli mam takie zgrubienie i nie wiem od czego to powstało? Co może oznaczać ten ból dużego palca? Czy powinnam skontaktować się z chirurgiem? Zrobić jakieś prześwietlenie? A może to zupełnie coś innego? Bardzo proszę o pomoc, bo ból powoduje duży dyskomfort i utrudnia również chodzenie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

na podstawie przedstawionego przez Panią opisu tak naprawdę trudno jest wskazać jakąś konkretniejszą przyczynę Pani dolegliwości. Zasadniczo istniałaby konieczność odwiedzenia lekarza, którzy zbierze z Panią wywiad lekarski oraz przeprowadzi badanie bolesnej okolicy.

Wspomniana wyżej konieczność wynika z tego, że do bólu palucha (czyli dużego palca stopy) doprowadzić może tak naprawdę wiele różnorodnych problemów zdrowotnych. Taka dolegliwość może być spowodowana chociażby przebyciem urazu i doświadczaniem konsekwencji takiego zdarzenia. Ból w tej okolicy ciała może być również związany z dną moczanową – ku takiemu rozpoznaniu mogłoby prowadzić m.in. to, że dolegliwości bólowe pojawiają się np. po spożyciu alkoholu. Jeszcze inną potencjalną przyczyną opisywanych dolegliwości jest cukrzyca i – stanowiący konsekwencję tej choroby – rozwój tzw. stopy cukrzycowej. Bolesność w okolicy palucha może też wynikać ze schorzeń dermatologicznych, takich jak np. grzybica. Podłożem problemu może być również i noszenie nieodpowiedniego obuwia.

Możliwości – jak widać – jest bardzo wiele, a powyżej wymieniono tak naprawdę skromny zarys potencjalnych przyczyn bólu palucha stopa. Z tego właśnie względu najkorzystniej byłoby odwiedzić lekarza i porozmawiać z nim o swoim problemie. Wstępnie udać się można do lekarza rodzinnego, który – w razie potrzeby – może skierować Panią do odpowiednich, innych specjalistów, np. do dermatologa. Badania, które można by u Pani wykonać, zależne są od podejrzewanej przyczyny bólu – przykładowo, przy podejrzeniu dny moczanowej mogą to być badania laboratoryjne oceniające stężenie kwasu moczowego we krwi.