Czy mam wrastający paznokieć?

Opuchlizna zaczerwienienie a nawet miejscami sine i bardzo bolesne. Duży palec u stopy jakby w rogu paznokcia. Wyjście do lekarza wymaga ode mnie dużo zachodu bo jestem sama z córeczką. Ale utrudnia mi to garaż bardziej funkcjonowanie bo ból staje się coraz większy. Nie bardzo nawet wiem co to może być. Wrastający paznokiec ?? Jak to leczyć ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ból dużego palca u stopy może być spowodowany wieloma czynnikami. Po pierwsze, to tak jak Pani stwierdziła, powodem jest czasami wrastający paznokieć. W takim przypadku, oprócz bólu pojawia się też stan zapalny z obrzękiem i ropą. Do sposobów radzenia sobie z taką dolegliwością należy stosowanie specjalnych klamer celem wyprostowania paznokcia.

Należałoby również wspomnieć o innych przyczynach takiego symptomu. Jest nią na przykład dna moczanowa. To choroba o podłożu metabolicznym, która jest powodowana przez nadmiar kwasu moczowego w organizmie.

Czasami zdarza się, że podobne objawy występują przy Haluksie, który polega na deformacji dużego palca u stopy. Oprócz tego, taki stan może wyniknąć z: urazów, chorób reumatologicznych, czy zapalenia trzeszczek.

Zalecamy do kontaktu z lekarzem, a w wolnej chwili może się Pani zapoznać z naszym artykułem, który opisuje schorzenie dny moczanowej:

https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa-objawy-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.