Czy po zabiegu mogę moczyć palec w szarym mydle?

Witam, tydzień temu we wtorek miałem usuwanego wrastającego paznokcia, chirurg usunął również ziarninę i zszył wał. 2 dni po zabiegu udało mi się ściągnąć przyklejony opatrunek i już 6 dni nakładam maść przepisaną przez chirurga (braunovidon). Podczas zabiegu czułem taki szczypiący ból pod skórą za paznokciem- jest to chyba okolica macierza. Po zabiegu przez ten tydzień nieraz czułem ten ból tylko delikatnie i mam wrażenie, że to właśnie stamtąd wypływa mi ropa. Mój palec nie wygląda za ciekawie, ponieważ zamiast czystego mięsa mam zaschnięta ropę i trochę tej maści co stosuję. Czy mogę moczyć tego palca w wodzie lub szarym mydle?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

moczenie palca w szarym mydle jest możliwe dopiero wtedy, gdy rana jest już zasklepiona i szczelna. Wcześniej zanurzanie rany w wodzie nie jest wskazane. Jednak warto - w razie wątpliwości - skonsultować się z lekarzem; trzeba pamiętać, że obecnie nieustannie na terenie całego kraju występują wysokie temperatury, a rany w okresie upałów goją się nieporównywalnie wolniej, niż zazwyczaj.

Proszę początkowo moczyć ranę przez niedługi czas, by kuracja mogła złagodzić stan zapalny, a nie wpłynąć negatywnie na stan Pana palca. Warto do tego używać produktu dobrej jakości, pozbawionego chemicznych substancji. Prawdziwe szare mydło ma ciemną barwę, łatwo rozpuszcza się w wodzie i jest miękkie. Od tradycyjnych mydeł różni się przede wszystkim zawartością potasu, najczęściej używane mydła w kostce są sodowe. Szare mydło wykazuje właściwości antybakteryjne i regeneracyjne, dlatego poleca się jego stosowanie przy gojeniu wszelkich ran, także tych operacyjnych. Sprawdza się także jako środek wspomagający przy leczeniu wszelkiego rodzaju skręceń, stłuczeń, czy też innych uszkodzeń stawów. Zaleca się wykonać wtedy roztwór z wody i mydła, a następnie zanurzyć w nim gazę i przyłożyć na obrzęknięte miejsce – taka kuracja pomoże w zmniejszeniu opuchlizny.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami lekarzy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-zamoczenia-stopy-w-misce-z-szarym-mydlem-11-dni-po-operacji-haluksa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-oxycortu-na-rany-i-mycie-szarym-mydlem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usuniecie-wrastajacego-paznokcia-a-pulsowanie.

W naszym artykule znajdzie Pan informacje, na temat rozmaitych zastosowań szarego mydła:

https://uroda.abczdrowie.pl/szare-mydlo-charakterystyka-wlasciwosci-wskazania-zastosowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.