Ból kolan u 65-latki

mam 65 lat od roku okropnie bolą mnie kolana ze nie mogę rano wstać z łózka i nie mogę za długo chodzić bo przy każdym zgjęciu kolan mam okropny ból chodzę do ortopedy ale nie wysyla mnie na żadne badania tylko przepisuje tabletki już nie wiem gdzie się udać bez badań wypisał skierowanie na endoprotezę na którą jak się dowiedziałam muszę czekać 7 lat bardzo proszę o odpowiedz

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Przyczyną Pani dolegliwości bólowych jest najprawdopodobniej choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych. Do rozwoju choroby dochodzi w wyniku uszkodzenia stawu - przyczynami są: starzenie się organizmu, nadwaga, wykonywana praca (podnoszenie ciężkich przedmiotów, częste klęczenie, zginanie kolan), osłabienie mięśni otaczających staw. Zmiany zwyrodnieniowe mają charakter postępujący - choroby nie można całkowicie wyleczyć, ale można podejmować działania mające na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, jak: dbanie o zachowanie prawidłowej masy ciała (dzięki temu zmniejsza się obciążenie stawów kolanowych), ćwiczenia rehabilitacyjne, korzystanie z pomocy ortopedycznych (np. laski czy kule, które pozwolą odciążyć staw), stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, środków wspomagających regenerację chrząstki stawowej (np. glukozamina). Gdy zmiany zwyrodnieniowe w stawie są bardzo nasilone, a stosowane dotychczas metody lecznicze nie przynoszą złagodzenia dolegliwości, wskazane jest leczenie operacyjne, w tym endoprotezoplastyka, czyli wszczepienie sztucznej protezy. Proszę skonsultować się z lekarzem ortopedą i poinformować o utrzymujących się dolegliwościach bólowych - jeżeli dotychczas stosowane środki są nieskuteczne lekarz może zaproponować Pani inne leki przeciwbólowe, które mogą przynieść zmniejszenie odczuwanego bólu.