Ból kolan u 72-latka

Jestem w podeszłym wieku (72lat) i bardzo bolął mnie kolana czuje jakby w nich skrypiało. Jak można mi pomóc?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Owe "skrzypienie" wynika z faktu niewystarczającej ilości mazi stawowej w stawach kolanowych. Ruch i ćwiczenia powodują pobudzenie wytwarzania mazi stawowej. Należy jednak odpowiednio dobrać siłę, intensywność ćwiczeń, by nie przeciążyć stawów i nie spowodować odwrotnego do oczekiwanego skutku - zwiększenia dolegliwości bólowych, uszkodzenia struktur stawowych.
Wskazane są spacery, bierne ćwiczenia (zginanie i prostowanie kolan siedząc lub leżąc) oraz basen, o ile nie ma przeciwwskazań ze strony innych narządów i układów (zwłaszcza sercowo-naczyniowego) do tego typu aktywności.
Wskazana w związku z tym jest konsultacja ortopedyczna.
Niezbędne jest skierowanie do tego specjalisty, które można uzyskać od lekarza rodzinnego.