Ból kręgosłupa i odcinka szyjnego

dość często pojawia się u mnie ból kręgosłupa odcinek szyjny. Ból narasta przez kilka dni do dość silnego po czym mija, aby ponownie wrócić za kilka tygodni. Co mogę zrobić aby unikną tego bólu, który jest dość męczący, nie mogę ruszać głową ani skręcić szyi?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Ból w odcinku szyjnym kręgosłupa może być związany z niewłaściwą pozycją w czasie pracy, snu, z małą aktywnością fizyczną, siedzącym trybem życia. W celu zmniejszenia dolegliwości należy dbać o utrzymywanie właściwej pozycji ciała - starać się nie pochylać nadmiernie głowy do przodu (np. w czasie pracy przy komputerze), warto także robić krótkie przerwy w czasie pracy. Wskazane jest wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie szyi i zapewnią lepszą stabilizację kręgosłupa szyjnego, korzystne działanie mają również zabiegi rozgrzewające i masaże. Ze względu na utrzymywanie się dolegliwości od dłuższego czasu zalecam konsultację z lekarzem ortopedą.