Proszę o interpretację wyniku badania MRI odcinka szyjnego kręgosłupa

Proszę o interpretację wyniku badania."MRI odcinka szyjnego kręgosłupa wykonano w obrazach T1, T2 zależnych oraz TIRM. Zniesienie lordozy z dyskretną kyfozą. Nie uwidoczniono cech dyskopatii. Obraz odcinka szyjnego kręgosłupa bez zmian. Objęty badaniem odcinek rdzenia bez zmian". Jakiś czas temu doznałam skręcenia odcinka szyjnego kręgosłupa w wyniku wypadku. Przeszłam rehabilitacje. Odczuwam bol, sztywność w szyi, takie drętwienie, kłucie w lewej ręce.
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Interpretacja wyniku badania MRI odcinka szyjnego kręgosłupa

Witam serdecznie!

Mam 36 lat i od ok. roku mam bóle karku, lewego barku oraz wrażenie osłabienia siły lewej ręki. Byłem 4 m-ce temu u chiropraktyka, który mnie poustawiał i wszystko było OK. Od ok. tygodnia mam ponownie bóle karku i szyi oraz lekkie zawroty głowy. Rok temu miałem robione MRI odcinka szyjnego kręgosłupa. Poniżej wynik : Lordoza szyjna zniesiona z tendencją do wtórnej kifozy w odcinku górnym. Krążki m-k odcinka szyjnego kręgosłupa z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci częściowego obniżenia sygnału. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na tylno bocznych krawędziach trzonów i w stawach m-k. Centralna lateralizująca na prawo wypuklina krążka m-k C2/3 z modelacją worka oponowego i redukcją rezerwy objętościowej kanału kręgowego. Towarzysząca ostofitozie okrężna wypuklina krążka C3/4 z modelacją worka oponowego, redukcją rezerwy płynowej kanału kręgowego i przewężeniem otworów m-k. Centralna wypuklina krążka C5/6 z niewielką modelacją worka oponowego. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.

Ponieważ mój lekarz jest bardzo enigmatyczny, nie mogę się od niego nic dowiedzieć. Mam pytanie - jak bardzo jest źle z moim kręgosłupem? Czy mogę z tym pójść do kręgarza i czy to powinno pomóc? Jakie są rokowania?

Bardzo proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jeżeli chodzi o interpretację wyniku badania rezonansem to wygląda to następująco: Lordoza szyjna to fizjologiczne wygięcie do przodu kręgosłupa w jego odcinku szyjnym. Zniesienie lordozy oznacza wyprostowanie tego wygięcia. Zaburza to prawidłowy rozkład sił działających na kręgosłup, sprzyjając tym samym między innymi powstawaniu zmian zwyrodnieniowych, do których już niestety u Pana doszło. Dodatkowym problemem są wypukliny czyli uwypuklenia krążka międzykręgowego (to jest taki żelowy amortyzator umiejscowiony pomiędzy poszczególnymi kręgami). Wypuklina powoduje zwężenia kanału kręgowego, w którym znajduje się rdzeń kręgowy i może powodować ucisk, a tym samym różne dolegliwości - min takie jak Pan opisuje. Jedynym sposobem postępowania jest początkowo rehabilitacja - czyli masaże (ale musi być certyfikowana osoba, posiadająca odpowiednie kwalifikacje), laseroterapia, terapia ciepłem oraz falami elektromagnetycznymi. Rehabilitant może pokazać także ćwiczenia które może Pan samodzielnie wykonywać w domu. Jeżeli zmiany są bardzo nasilone, dolegliwości nie ustępuję wtedy należy rozważyć leczenie operacyjne.

Pozdrawiam, Lek. med. Agnieszka Barchnicka

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Interpretacja wyników badania MRI odcinka szyjnego kręgosłupa

Witam, bardzo proszę o interpretację badania MRI - odcinka szyjnego: Skrzywienie pogranicza szyjno- piersiowego skierowane w lewą stronę. Zniesiona lordoza szyjna. Na poziome C3- C4 tylna z lewostronną lateralizacją wypuklina krążka mk wielkość do 3 mm, powoduje zmniejszenie przestrzeni płynowej przedrdzeniowej i dyskretne spłycenie zachyłków bocznych kanału kręgowego z większym nasileniem po stronie lewej. Na poziomie C5-C6, C6-C7 niewielkie, tylne z prawostronną lateralizacją wypukliny krążka mk wielkości do 2 mm, ze zmniejszeniem przestrzeni płynowej przedrdzeniowej, bez ucisku na struktury nerwowe. Poza tym uwypukleń krążków mk nie stwierdza się. Wysokość trzonów kręgów objętych badaniem prawidłowa, sygnał rdzenia piersiowego prawidłowy, stawy mk prawidłowe. Objawy to: stały ból szyi, który zmniejsza się przy leżeniu, opieraniu głowy, a nasila gdy głowa nie ma oparcia np. podczas siedzenia, chodzenia, stania itp. "strzelanie" podczas ruszania głową. Ból podczas dotyku kręgu. Dziękuje za interpretację Kobieta 24 lata
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty