Jak interpretować wynik badania MR odcinka szyjnego kręgosłupa?

INTERPRETACJA BADANIA MR ODCINKA SZYJNEGO KRĘGOSŁUPA. Dzień dobry! 4 miesiące temu miałam kolizję drogową (uderzenie w tył pojazdu) w wyniku czego doszło do urazu odcinka szyjnego kręgosłupa. Cały czas miewam bóle w okolicach szyji, drętwieje mi lewa ręka oraz dochodzi ból głowy. Po masażach, czy terapii manualnej można powiedzieć, że ból był nie do zniesienia i póki co tego zaniechałam. Proszę o interpretację badania MR odc. szyjnego kręgosłupa wykonane w sekwencjach T1 i T2 zależnych w tym Stir. Opis: Spłycona lordoza szyjna. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów oraz w stawach międzykręgowych. Obniżona intersywność sygnału w obrazach T2 zależnych krążkówmiędzykręgowych na poziomie C3 do C6 początek zmian degeneratywnych. Zaostrzenia przednich i bocznych krawędzi trzonów. Na poziomie C3-C6 niewielkie centralne uwypuklenia krążków międzykręgowych. Otwory międzykręgowe wolne. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Rdzeń kręgowy nieuciśnięty o prawidłowej intensywności sygnału. Bardzo proszę o opinię nt tego opisu i z góry dziękuję! Paulina.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa

Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa: spłycenie fizjologicznej lardozy kręgosłupa szyjnego. Na poziomach C5/C6 i C6/C7 wypukliny tylne centralne z cechami pęknięcia pierscienia włóknistego posrodkowo uciskają przednią scianę worka oponowego. Mała wypuklina tylna centralna widoczna na poziomie C4/C5. Niewielkie zmiany wytwórcze na krawędzi trzonów kregów na tych poziomach. Rdzeń kegowy bez zmian ogniskowych i ucisku .
KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Lek. Katarzyna Szymczak
95 poziom zaufania

Uwidoczniono u Pani zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa, które mogą być przyczyną bólów szyi, karku, czy kończyn dolnych. Radziłabym z podanym opisem udać się do lekarza zlecającego lub neurologa/ortopedy, który zaordynuje odpowiednie leczenie, rehabilitacje czy zabiegi fizjoterapeutyczne.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wynik MR odcinka szyjnego kręgosłupa

dostałam wyniki MR odcinka szyjnego kręgosłupa i czy mogłabym dostać interpretację wyniku ponieważ byłam u ortopedy cały czas ale teraz nie wiem czy nie muszę zmienić lekarza.Wynik brzmi nast. "Badanie MR kręgosłupa w odcinku C1-Th3 wykazuje zniesienie lordozy szyjnej. Na poziomach C3-5 dokanałowe uwypuklenia krążków międzykręgowych przylegające do worka oponowego. NA poziomach C5-Th1 dokanałowe wypukliny krążków międzykręgowych z umiarkowanym uciskiem worka oponowego. Rdzeń kręgowy bez zmian."
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

a jakie są objawy?ewentualnie proszę udac się do lekarza neurochirurga.

0

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty