Ból kręgosłupa u 32-latka a wyniki tomografii komputerowej kręgosłupa lędźwiowego

TK kręgosłupa lędźwiowego Badanie kręgosłupa lędźwiowego wykonano w akwizycji spiralnej warstwami 2,5mm 0,625:1 bez kontrastu. Zobrazowano przekroje poprzeczne oraz rekonstrukcje w płaszczyznach czołowych i strzałkowych. W pozycji badanej płytka kyfoza w górnej części kręgosłupa lędźwiowego. Obniżona wysokość krążka L5/S1. Na poz. L4/L5 szerokopodstawna tylna wypuklina krążka m-kręgowego modelująca przednią powierzchnię worka oponowego oraz zawężająca zachyłki boczne kanału kręgowego, bez ucisku na korzenie nerwowe wychodzące na tym poziomie. Na poz. L5/S1 pośrodkowa tylna przepuklina jm. krążka m-kręgowego, o wym. sab. 8x14mm, wpuklająca się dokanałowo na gł. ok. 9mm o zawężająca kanał kręgowy strzałkowo do ok. 8mm - stenoza, zawężająca zachyłki boczne kanału bardziej po stronie prawej. Trzon L5 po S1 przemieszczony nieco do tyłu o ok. 3mm. Drobne wyciągnięcia tylnej krawędzi trzonu L5 nieco zawężają otwory m-k z przyleganiem do korzeni nerwowych w otworach m-kręgowych. Dokładniejsza ocena struktur wewnątrzkanałowych możliwa w bad. MR. Objęte badaniem struktury kostne bez cech patologicznej destrukcji. Co mi dolega? Na poczatku ból w w dolnej czesci kręgosłupa, teraz ból przeszedł od kręgosłupaw biodro i schodzi w dół, czasami az do samej stopy, ciezko sie przekrecic na lozku, zalozenie skarpetki rowniez sprawia duze problemy.

Opis TK kręgosłupa lędżwiowego wskazuje na zmiany dyskopatyczne zwyrodnieniowe na kilku poziomach : " TK kręgosłupa lędźwiowego Badanie kręgosłupa lędźwiowego wykonano w akwizycji spiralnej warstwami 2,5mm 0,625:1 bez kontrastu. Zobrazowano przekroje poprzeczne oraz rekonstrukcje w płaszczyznach czołowych i strzałkowych. W pozycji badanej płytka kyfoza w górnej części kręgosłupa lędźwiowego. Obniżona wysokość krążka L5/S1. Na poz. L4/L5 szerokopodstawna tylna wypuklina krążka m-kręgowego modelująca przednią powierzchnię worka oponowego oraz zawężająca zachyłki boczne kanału kręgowego, bez ucisku na korzenie nerwowe wychodzące na tym poziomie. Na poz. L5/S1 pośrodkowa tylna przepuklina jm. krążka m-kręgowego, o wym. sab. 8x14mm, wpuklająca się dokanałowo na gł. ok. 9mm o zawężająca kanał kręgowy strzałkowo do ok. 8mm - stenoza, zawężająca zachyłki boczne kanału bardziej po stronie prawej. Trzon L5 po S1 przemieszczony nieco do tyłu o ok. 3mm. Drobne wyciągnięcia tylnej krawędzi trzonu L5 nieco zawężają otwory m-k z przyleganiem do korzeni nerwowych w otworach m-kręgowych. Dokładniejsza ocena struktur wewnątrzkanałowych możliwa w bad. MR. Objęte badaniem struktury kostne bez cech patologicznej destrukcji. " . Najważniejsze objawy, ocena stanu Pacjenta. Badanie TK do interpretacji klinicznej, Dodatkowo możliwe tło zapalne, zwyrodnieniowe, bóle neuropatyczne, dodatkowo podłoże stresowe, emocjonalne, częściowo wtórne do przewlekłych dolegliwości bólowych potrzebna pełna konsultacja neurologiczna, wywiad, badanie, analiza wyników; pełna kompleksowa ocena stanu zdrowia, współistniejących schorzeń i problemów, trybu życia . W leczeniu należy uwzględnić różne aspekty schorzenia, różne leki i zalecenia odnośnie rehabilitacji i fizykoterapii. Pozdrawiam