Ból nogi od biodra do kolana po zewnętrznej stronie uda

Dzień dobry, Czy ból nogi począwszy od biodra do kolana po zewnętrznej stronie uda jest powodem słabego krążenia żylnego w nogach? A może ból ten to objaw jakiegoś innego schorzenia? Nie wiem czy mam to skonsultować z jakimś lekarzem. Może to nic poważnego. Jednak ból, który promieniuje od biodra bardzo jest dla mnie dokuczliwy. Nie wiem już co zrobić. Proszki przeciwbólowe nie pomagają. Maści również są nieskuteczne. Może istnieją jakieś inne preparaty, które mogłyby pomóc. Przeczytałam niedawno, że ból ten może oznaczać słabe krążenie żylne. Jednak nie jestem tego pewna, ani przekonana do takiej diagnozy. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane objawy mogą mieć podłoże naczyniowe lub neurologiczne. W celu ustalenia konkretnej przyczyny konieczna jest dokładniejsza diagnostyka.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście, podejrzewany przez Panią problem jest jak najbardziej możliwy – opisywane przez Panią problemy mogą być spowodowane przez zaburzenia dotyczące przepływu krwi w obrębie kończyny dolnej.

Warto jednak wspomnieć tutaj, że Pani objawy mogą mieć również całkowicie odmienne przyczyny – doprowadzić do nich mogły również i zaburzenia neurologiczne, jak i problemy ortopedyczne związane z czynnością narządu ruchu (np. stawu biodrowego).

Aby móc się wypowiedzieć, co konkretnie stanowi przyczynę pojawiających się u Pani problemów, konieczne byłoby zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego, przeprowadzenie u Pani badania przedmiotowego (podczas którego możliwe, że mogłoby zostać stwierdzone – niestwierdzane przez Panią, ale jednak obecne – inne odchylenia), a także – w razie potrzeby – zlecenie Pani specyficznych badań (których profil uzależniony byłby od podejrzewanej przyczyny Pani dolegliwości).

O tym, że do Pani problemów doprowadziły rzeczywiście zaburzenia przepływu krwi, wnioskować można by było np. po stwierdzeniu u Pani czynników ryzyka takiego problemu. Takowymi są przede wszystkim zjawiska sprzyjające występowaniu miażdżycy naczyń tętniczych, takie jak np. palenie papierosów czy zaburzenia lipidowe (związane czy to z podwyższonym poziomem cholesterolu, czy nadmiernie wysokim poziomem trójglicerydów).

Jeżeli zaś chodzi o to, jakie leczenie mogłoby Pani pomóc, to o tym wypowiedzieć się można dopiero po znalezieniu przyczyny Pani dolegliwości – inne postępowanie dotyczy problemów naczyniowych, inne neurologicznych, a jeszcze inne ortopedycznych.