Ból nogi w pachwinie promieniujący do uda, pośladka i łydki

Dzień dobry, d 6 tygodni z różnym natężeniem bólu (od lekkiego do bardzo silnego) boli mnie noga w lewej pachwinie. Ból promieniuje na udo, pośladek i łydkę. Szczególnie dokucza przy chodzeniu i w nocy przy zmianie pozycji ciała. Czy jest to rwa kulszowa czy coś innego? Co może dawać podobne objawy? Czy powinnam wykonać jakieś szczegółowe badania? Jeżeli tak, to jakie konkretnie? Jestem osobą po 50 roku życia i ostatnio musiałam dużo chodzić i dźwigać. Czy to może być przyczyną moich obecnych dolegliwości z bólem nóg? Może po prostu wystarczy zatem odpocząć i zmniejszyć tempo. Ostatnio byłam może zbyt aktywna. Proszę o informacje. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

O tym, co stanowi przyczynę dręczących Panią dolegliwości, zasadniczo wnioskować można by było dopiero po zebraniu z Panią dokładnego wywiadu lekarskiego, ale i po przeprowadzaniu dokładnego badania fizykalnego (badania przedmiotowego).

Wspomniana wyżej konieczność wynika przede wszystkim stąd, że potencjalnych przyczyn Pani stanu jest stosunkowo dużo. Rzeczywiście bóle w obrębie kończyny dolnej mogłyby być spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym – tutaj pozostaje jednak do uściślenia to, jakiej intensywności był wysiłek, którego się Pani podejmowała. Istotne dla ustalenia rozpoznania byłoby również to, czy w przeszłości doświadczyła Pani jakichś urazów kończyny dolnej, a także to, czym zajmowała się Pani zawodowo.

Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę Pani dolegliwości można by uznać zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostno-stawowym. Należałoby jednak wykluczyć inne potencjalne przyczyny Pani dolegliwości bólowych, czyli np. schorzenia neurologiczne czy zaburzenia przepływu krwi w obrębie kończyny dolnej. Początkowo najkorzystniej byłoby odwiedzić lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępną diagnostykę, a także – w razie takiej potrzeby – wyda skierowanie do innych, odpowiednich specjalistów. Najprawdopodobniej dużo wnieść mogłaby konsultacja ortopedyczna – specjalista dokładnie zbadałby Pani kończynę dolną, ewentualnie zlecił wymagane badania (np. RTG stawów kończyny dolnej) i na podstawie zebranych informacji zaleciłby on Pani odpowiednie leczenie.