Ból w łydce promieniujący do stawu skokowego

Mam obecnie 73 lata. Od ponad roku (czyli od 1 czerwca 2011) codziennie chodzę przez 1 godz. Gdy zaczynałem ważyłem 100 kg przy wzroście 175, obecnie ważę ok. 87 kg. Niestety, od kilku dni zaczęła boleć mnie lewa noga – konkretnie łydka (ból promieniuje w dół do stawu skokowego). Bez bólu mogę iść tylko ok. 15 minut. Potem muszę odpocząć. Dodam jeszcze, że od ponad 10 lat leczę z dobrym skutkiem (140/90) nadciśnienie tętnicze, zażywając Co-Prestarium 5mg+5mg. Proszę o opinię. Józef W.

Witam! Przyczyny wspomnianego bólu mogą być różne, dlatego wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który ustali najbardziej prawdopodobną na podstawie wywiadu, badania lekarskiego i ew. badań dodatkowych tudzież konsultacji specjalistycznych. Jedną z bardziej prawdopodobnych jest miażdżyca tętnic kończyn - ból pojawia się podczas chodzenia, mija po odpoczynku, jednak zwykle dotyczy obu kończyn, chyba że doszło do zatoru jednej z tętnic w obrębie jednej kończyny. Dodatkowymi objawami jest ochłodzenie dystalnej części kończyny. Inną przyczyną jest niewydolność żylna, prowadząca do zastoju krwi w naczyniach żylnych kończyny - bardziej prawdopodobna jeśli ma Pan żylaki tej kończyny. Kolejna możliwa przyczyna - zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa i ucisk na korzenie nerwowe. Zaburzenia elektrolitowe-choć wtedy ból nie mijałby raczej w spoczynku. Wymieniłam tylko niektóre z potencjalnych przyczyn-postawienie diagnozy wymaga wizyty u lekarza i przeprowadzenia postępowania diagnostycznego. Pozdrawiam