Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Dzień dobry! Przez parę dni chodziłam w zimowych, ciepłych butach na koturnie. W czwartek doznałam silnego bólu łydki, zmieniłam obuwia na płaskie (całe lato chodziłam na płaskim obcasie), ale ból nie ustał. Jest dużo mniejszy, nie odczuwam bólu jak siedzę czy leże, tylko jak chodzę. Duży palec u nogi mam zimny i odczuwam kłucie, które mija jak siedzę w domu. Dzisiaj byłam na mieście bolało mnie "pół " nogi, do pachwiny. Czy to ma związek z krążeniem krwi? Czy to jest niebezpieczne dla życia? Z natury jestem bardzo bojaźliwa, w zasadzie jestem zdrowa jak na swoje lata (71). Mam wizytę u lekarza domowego 25 października. Serdecznie pozdrawiam i oczekuję odpowiedzi.

KOBIETA, 72 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam! Opisane dolegliwości mogą mieć związek z różnymi przyczynami, aczkolwiek najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Jest to schorzenie spowodowane miażdżycą tętnic kończyn dolnych, która powoduje ograniczone ukrwienie nóg, co objawia się głównie podczas wysiłku. W początkowych stadiach dominują nieswoiste objawy neurologiczne np. mrowienie, kłucie, drętwienie nóg, natomiast w miarę postępu choroby pojawia się tzw. chromanie przestankowe, które polega na występowaniu regularnego bólu po przejściu konkretnego dystansu. Chory zazwyczaj jest zmuszony do przystanku, po chwili odpoczynku objawy ustępują. Warto zwrócić uwagę po przebyciu jakiego dystansu pojawiają się dolegliwości. Jeśli pojawiają się one mniej więcej po przejściu stałego dystansu np. 400 m, to jest to informacja sugerująca przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. W tej chwili nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, aczkolwiek wskazane jest dokładne wyjaśnienie przyczyny poprzez dokładne badanie fizykalne oraz wykluczenie przyczyn żylnych oraz neurologicznych. Po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty