Niedokrwienie kończyn dolnych u osoby starszej

Moja mama ma 85 lat i stwierdzono u niej niedokrwienie kończyn dolnych zwłaszcza prawej nogi. Noga staje się zimna i drętwieje. Mama była w szpitalu, ale ze względu na wiek i po wysłuchaniu jakie mogą być następstwa (trwałe uszkodzenie nerek) zrezygnowała z zabiegu. Czy jest jakaś metoda leczenia albo jakieś lekarstwo, które mogło by zahamować postępowanie miażdżycy albo ulżyć jej?

Oczywiście jest wiele leków, stosowanych w niedokrwieniu kończyn dolnych na podłożu miażdżycy tętnic. Trzeba jednak wiedzieć, że już zatkane naczynia żadne leki nie udrożnią. Jedynie operacje wytwarzające pomosty omijające zatkane naczynia mogą w sposób zasadniczy przywrócić krążenie krwi w kończynach dolnych. Leki mogą jedynie zatrzymać lub spowolnić proces rozwoju miażdżycy. W przypadku miażdżycy tętnic stosuje się leki obniżające poziom cholesterolu we krwi, zmniejszające krzepliwość krwi (np. pochodne heparyny), poszerzające bezpośrednio naczynia tętnicze, zmniejszające agregację płytek krwi, a także działające objawowo czyli przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Najlepiej, żeby leczeniem niedokrwienia kończyn dolnych zajął się chirurg naczyniowy. Leczenie jednak osób w zaawansowanym wieku i zaawansowaną miażdżycą z reguły jest mało skuteczne.