Czy to może być miażdżyca żył kończyn dolnych?

Witam, mam 27 lat i zastanawiam się, czy jest możliwe, abym w tym wieku miała miażdżycę żył kończyn dolnych? Może wyda się to niemożliwe, ale od około 15 lat strasznie bolą mnie nogi, najczęściej w miejscach kości piszczelowej, a czasem w łydkach. Jak byłam jeszcze dzieckiem, to lekarz rodzinny mówił, że to od tego, ponieważ rosną mi nogi i tak już zostało. Potem, jak byłam już nastolatką, to jakoś nauczyłam się z tym żyć. Myślałam, że to może po WF-ie w szkole albo od tego, że za dużo chodziłam. Nogi jednak wciąż mnie bardzo bolą i nie ma reguły, kiedy ten ból występuje, bo nieraz pojawia się jak nawet nic nie robię, czasem jak za dużo chodzę, bywa różnie. Rok temu robiłam badanie USG przepływowe żył i tętnic. Wyszło, że mam jakieś zatory w tętnicach, a na stopach niby zanik tętnic. Tak przynajmniej mi mówiono. Robiłam również badania z krwi, czy to nie reumatyzm, ale wyszło wszystko dobrze. Wysyłali mnie tylko do lekarza do lekarza, jeden mówił, że to poważna sprawa, drugi, że nie i że często u osób chudych tak jest, że bolą nogi. Ja nie jestem aż tak bardzo chudą osobą, są o wiele chudsze, i nic im nie jest. Ja mam 152 cm wzrostu i ważę 48 kg. Jeden lekarz raz wspomniał, że to może być miażdżyca, ale zaraz potem dodał, że na to jestem jeszcze za młoda, chociaż zdarzały się już takie przypadki, ale na tym się skończyło. Żadnych badań w tym kierunku nie miałam robionych. Bardzo proszę o pomoc, jakie badania powinnam zrobić. Czy to może być miażdżyca albo może coś innego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

W Pani wieku zdecydowanie możliwą chorobą jest zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (choroba Buergera, TAO). Jest to schorzenie częstsze u mężczyzn, ale, wbrew wcześniejszej opinii, możliwe u kobiet, związane z paleniem tytoniu. Jest to zapalenie małych i średnich naczyń o nieznanej etiologii, przebiegające z okresami zaostrzeń i remisji. Polega na postępującym niedokrwieniu obwodowych części kończyn, aż do całkowitego ustania przepływu. Leczenie polega na zaprzestaniu palenia!!! Jeżeli jednak Pani nie pali (czynnie ani biernie), a na skórze nie ma zmian, to należy zastanowić się nad innymi możliwymi przyczynami bólu, tj. układowymi chorobami tkanki łącznej (powinien Panią zbadać reumatolog) czy chorobami kręgosłupa (konieczna wizyta u ortopedy).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty