Niedotlenienie dolnych kończyn spowodowane mikroangiopatią

Witam, mam niedotlenienie dolnych kończyn spowodowane mikroangiopatią. Wykonywałam dwa razy USG dopplerowskie i kilka razy byłam u różnych chirurgów naczyniowych i zalecenia to Pentohexal i Polocard aspiryna oraz treningi (min. 40 min. dziennie, chodzić, chodzić), ale niestety trwa to już rok i nie ma żadnej poprawy. Od rana do wieczora mam okropny, nie do opisania ból stóp. Proszę o pomoc i radę, jak mam sobie pomóc, żadne leki przeciwbólowe nie pomagają. Może jest jednak jakaś pomoc. Jestem u kresu wytrzymałości. Czekam z niecierpliwością na Państwa radę. Pozdrawiam, Jadwiga B.

KOBIETA, 65 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które doprowadziły do powstania mikroangiopatii. Konieczna jest normalizacja poziomu cukru we krwi, nadciśnienia tętniczego i gospodarki lipidowej. Myślę że warto wykonać pełny lipidogram i skorygować ewentualny podwyższony poziom cholesterolu za pomocą statyn, które nie tylko obniżają poziom złego cholesterolu, ale również stabilizują blaszki miażdżycowe i poprawiają przepływ krwi. Oczywiście należy również zaprzestać ewentualnego palenia tytoniu. Ulgę mogą przynieść Pani ciepłe kąpiele poprawiające przepływ w naczyniach. Niestety farmakologiczne leczenie przewlekłego niedokrwienia kończyn (szczególnie takiego o dużym stopniu zaawansowania) rzadko przynosi pożądane rezultaty. Myślę, że w Pani przypadku jedynym rozwiązaniem jest kwalifikacja do operacyjnego udrażniania tętnic. Wykonuje się ją dwoma metodami - jako tradycyjne operacje wiążące się z rozcięciem skóry i tkanek oraz zabiegi wewnątrznaczyniowe pozwalające na wyleczenie zmian mniej inwazyjnie, bez rozcinania powłok. W celu kwalifikacji najlepiej zgłosić się do dużego ośrodka mającego doświadczenie w tego rodzaju zabiegach.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty