Ból oka w czasie snu

Od około 6 tygodni, ze snu około godziny 3-4 nad ranem, wybudza mnie ból lewego oka. Mam wtedy uczucie jakby coś "siedziało" mi pod górną lewą powieką. Ból podobny jak przy naświetleniu. Byłem z tą dolegliwością u 10-15 specjalistów od Wrocławia, przez Berlin, a na Szczecinie kończąc. Diagnoza jest identyczna. Brak ciała obcego, ubytek(rana) na rogówce oka lewego, zapalenie brzegów powiek, efekt suchego oka. Brałem już chyba wszystkie leki, przez O**** po F**** krople i maści. Smarowałem w ciągu dnia i na noc maścią z witaminą A i nic... Po ostatniej nocnej wizycie (Ostry Dyżur) w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu 11 dni temu został mi przepisany doustny antybiotyk D*****. Brałem go regularnie przez okres 10 dni co 12 godzin. O dziwo już na drugi dzień ból ustał i się nie powtórzył pod czas kuracji ani razu. Niestety po upływie 48godzin od ostatniej pigułki, ból powrócił jak bumerang. Nie mam pojęcia co dalej robić. Błagam o pomoc o wskazanie jakiejś alternatywy. Następna nieprzespana noc...
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Z opisu wynika, że może Pan mieć nawrotową erozję rogówki. Występuje ona często po urazie (nawet niewielkim jak zadrapanie palcem), ale może mieć też inne przyczyny lub pojawiać się samoistnie. Nie ma niestey jednej skurecznej metody na zapobieganie nawrotom.

W tym schorzeniu u podłoża dolegliwości leżą nieprawidłowści rogówki, przez co nabłonek rogówki może w nocy "przykleić się" do powieki i oderwać od powierzchni rogówki podczas ruchów gałki ocznej lub przy otwieraniu oczu. Dlatego zalecane jest intensywne nawilżanie oczu szczególnie na noc (!) (najlepsze będą żele nawilżająco odżywcze lub maści, które dzięki swojej konsystencji działają dłużej niż krople). Można też stosować opatrunki uciskowe na noc (po założeniu żelu/maści zamknąć powieki, ułożyć sterylny gazik i przycisnąć go plastrem, zdjemować rano, powoli otwierając oczy).

Nawilżanie oczu należy stosować długo, nawet do roku od ostatniego napadu erozji. Niestety nie zawsze udaje się zapobiegać nawrotom. Ostatnią deską ratunku mogą okazać się metody laserowe, ale nie wszyscy pacjenci się do nich kwalifikują. Szczegółow powinien udzielić specjalista chorób oczu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!