Ból podbrzusza po stosunku

Witam, ostatnio zauważyłam, że po stosunku po kilku godzinach pojawia się u mnie ból w podbrzuszu. Ból podbrzusza po stosunku najmocniej odczuwam podczas chodzenia, gdy leżę nic się nie dzieje, nawet gdy się badam brzuch jest miękki i nie boli. Skojarzyłam ten ból podbrzusza po stosunku z napięciem mięśni (właśnie np. podczas chodzenia czy stania na jednej nodze). Lekarz stwierdził u mnie tyłozgięcie macicy, więc wiem, że niektóre pozycje mogą być dla mnie nieprzyjemne, ale podczas stosunku nic się nie działo. Biorę no-spę, ale to nie pomaga. Czy to może być obicie szyjki macicy? Jak długo to może trwać? Czy ból podbrzusza po stosunku można jakoś załagodzić? Akurat są święta, właśnie wyjeżdżam do rodziny i nie wiem co robić, gabinety ginekologiczne będą zamknięte. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Ustalenie właściwej przyczyny dolegliwości możliwe jest jedynie po przeprowadzeniu badania ginekologicznego. Jeżeli dolegliwości bólowe są nasilone, warto, mimo świąt, udać się na wcześniejszą konsultację lekarską. Przy szpitalach ginekologicznych otwarte są izby przyjęć, gdzie pełnione są dyżury całodobowe. Najczęstszą przyczyną bólu po stosunku jest infekcja. Innymi możliwymi są urazy oraz przybieranie nieodpowiednich pozycji podczas zbliżenia co może skutkować dyskomfortem. (Szczególnie istotne u par, gdzie mężczyzna ma duży członek, lub partnerka ma tyłozgięcie macicy). W obecnej sytuacji, jeżeli dolegliwości bólowe utrzymują się ponad dobę, wskazana jest wizyta u specjalisty. Niemożliwe jest ustalenie leczenia bez wcześniejszego postawienia rozpoznania.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Ból po stosunku nie jest stanem normalnym. Powinna Pani umówić się na wizytę u ginekologa, aby wyjaśnić przyczyny tego stanu. Ból może być spowodowany zarówno niegroźnymi urazami mechanicznymi, ale również z groźnymi zmianami, do których należy np. nowotwór macicy. Taki objaw powinien zawsze wzbudzić niepokój.

Ból po stosunku może być spowodowany infekcjami intymnymi, co jest w Pani przypadku wysoce prawdopodobne. Do infekcji takich należy zakażenie rzęsistkiem pochwowym, chlamydią, wirusem opryszczki, kiłą rzeżączką oraz G vaginalis. Stan taki należy leczyć ponieważ może on prowadzić do zapalenia przydatków i w konsekwencji do niepłodności. Należy pobrać posiew z pochwy, aby powiedzieć jaki patogen spowodował infekcję.

Innymi powodami bólu mogą być urazy mechaniczne, które mogą być związane z niedostatecznym nawilżeniem pochwy.

Inną przyczyną dolegliwości bólowych mogą być polipy. Bardzo częstą przyczyną są polipy szyjki macicy. Jest to stan który przy podrażnieniach predysponuje do krwawień i plamień. Najczęściej występuje u kobiet w wieku 40-50 lat, a polipy często mogą być młode. Poza tym polipy mogą występować też w jamie macicy i nazywają sie wtedy polipami endometrialnymi. Poza tym za krwawienia często odpowiedzialna jest nadżerka czyli występowanie nabłonka błony śluzowej kanału szyjki macicy na powierzchni tarczy szyjki macicy. Komórki takie są kruche, co często prowadzi do krwawień. Stany te można wykluczyć przy badaniu ginekologicznym.

Inną przyczyną bólów brzucha są mięśniaki macicy. Najczęściej są one wykrywane przypadkowo podczas badania usg, często przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości.

Inną przyczyna bólu po stosunku jest endometrioza czyli występowanie błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Najczęściej lokalizuje się ona w okolicach otrzewnej. Leczenie jest farmakologiczne lub chirurgiczne. Często pierwszym objawem jest właśnie ból brzucha po stosunku.

Inną przyczyną bólów brzucha po stosunku jest występowanie torbieli jajnika. Występuje nieustanny ból w podbrzuszu i okolicy krzyżowej, otyłość, hirsutyzm, PMS, bezowulacyjne cykle i problemy z zajściem w ciąże oraz nieregularne miesiączkowanie.

W rozpoznaniu różnicowym należy brać też niektóre choroby jelita w tym zapalne choroby jelita.

W Pani przypadku niezbędna jest wizyta u ginekologa.