Czy ten ból podbrzusza powinien niepokoić?

Witam. Wczoraj odbyłam stosunek z partnerem (jestem 6dni po okresie). Dziś rano zaczęłam lekko krwawić i mam bóle podbrzusza. Dodam, że penetracja była mocniejsza. Czy jest powód do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból w podbrzuszu po zakończeniu stosunku występuje u kobiet dosyć często, chociaż nie można tego nigdy uznawać za normalną rzecz. W pytaniu pisze Pani, że ostatni stosunek seksualny był dosyć intensywny i prawdopodobnie to mogło spowodować wystąpienie dolegliwości bólowych. Jest to możliwe, ale powinno w takim razie też samoistnie przejść po dniu czy dwóch. Jeśli okaże się, że ból pomimo upływu czasu dalej się utrzymuje, to warto pomyśleć o konsultacji ginekologicznej. Istnieje wiele jednostek chorobowych, które mogą powodować ból podczas stosunku, jak również jakiś czas po jego zakończeniu. W świecie ginekologii funkcjonuje określenie dyspaurenii, które obejmuje różne przyczyny bolesności podczas współżycia. Jedną z przyczyn jest suchość pochwy, z którą można radzić sobie poprzez wydłużanie gry wstępnej, aby poziom nawilżenia naturalnie sam się zwiększał. Jeśli to nie pomoże to warto sięgnąć po lubrykanty dostępne bez recepty w aptece. Brak skuteczności tych metod prawdopodobnie będzie wskazywał na poważniejsze dolegliwości, które będą wymagać konsultacji z ginekologiem. Mogą do nich należeć nadżerki, polipy szyjki macicy, endometrioza oraz wiele innych. Z tego też względu porada lekarska mogłaby dużo wyjaśnić oraz pomóc efektywnie radzić sobie z tym problemem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku

https://portal.abczdrowie.pl/dyspareunia

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.