Jak leczyć takie bóle w podbrzuszu?

Witam! Od dłuższego czasu mam częste bóle w podbrzuszu (tak jak by bardziej po prawej stronie) uczucie tak zwanej ciężkości w brzuchu chociaż nie jest ani twardy ani wzięty. Odczuwam tez często chociaż nie zawsze ból podczas stosunku ostatnio po pojawiło się małe plamienie. Czym może być spowodowany taki stan czy konieczna jest wizyta u ginekologa?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wizyta kontrolna u ginekologa z pewnością Pani nie zaszkodzi.

Od strony ginekologicznej ból podbrzusza może być związany z endometriozą, obecnością torbieli na jajniku lub zapaleniem przydatków. Dyspareunia, czyli ból podczas stosunku pojawić się może w przypadku nieprawidłowości anatomicznych, nadżerki szyjki macicy, infekcji oraz stanów zapalnych czy też z powodu suchości pochwy.

Oprócz przyczyn fizjologicznych możliwe są również przyczyny psychologiczne, takie jak: stres, złe wspomnienia, kompleksy, niska samoocena lub negatywne przekonania.

Warto więc przebadać się, aby sprawdzić, gdzie może tkwić przyczyna wymienionych przez Panią dolegliwości. Jeśli od strony ginekologicznej będzie wszystko w porządku, proszę udać się do lekarza rodzinnego lub gastrologa.

Przyczyny bólu podbrzusza zostały opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.