Co może powodować bóle podczas stosunku?

Witam. W zeszłym roku miałam problem z bólem podczas stosunku. Ginekolog stwierdziła, że było to zapalenie szyjki macicy. Przez pół roku nic nie pomagało. Potem dostałam leki, które na jakiś czas pomogły.Ostatnio znowu zaczęłam, odczuwać ból podczas stosunku/masturbacji, niezależnie od pozycji. Nie mam suchości w pochwie, czy problemów psychologicznych typu stres, lęk, depresja. Nie mam żadnych innych dolegliwości. Ostatnia wizyta była na koniec października i nie wykazała żadnych zmian. Co może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ból, który pojawia się podczas stosunku nazywamy mianem dyspareunii. Rzadko kiedy występuje on przy masturbacji.

Przyczyny bólu można u Pani szukać w przebytej chorobie zapalenia szyjki macicy lub innych schorzeniach. Jeżeli nie odczuwa Pani suchości w pochwie i nie ma żadnych problemów natury psychicznej, to bardzo możliwe, że za ból odpowiada jakieś inne zdarzenie w układzie rozrodczym. Najczęściej są to problemy z endometriozą, infekcje intymne, czy choroby weneryczne.

Od ostatniej wizyty ginekologicznej minęło już trochę czasu, dlatego przy nawrocie dyspareunii powinna się Pani udać na kontrolę. Oprócz badania ginekologicznego można także wykonać cytologię, USG i badania ogólne krwi, z wyszczególnieniem na wykrycie zmian hormonalnych.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w naszym artykule, do którego zamieszczam link poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podczas-stosunku

https://portal.abczdrowie.pl/dyspareunia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.