Witam Panią serdecznie! Ból w stopie, który wcześniej nie występował prawdopodobnie jest związany z opisywaną zmianą. Jeśli okaże się to konieczne, można dodatkowo wykonać badanie USG w celu potwierdzenia charakteru torbieli, a następnie lekarz prowadzący ustali dalszy przebieg leczenia. W sytuacji gdy objawy bólowe będą się nadal utrzymywać i będzie Pani odczuwała dyskomfort, może być konieczne operacyjne usunięcie zmiany.
W większości przypadków tego rodzaju patologii zabiegi chirurgiczne są krótkie, a ryzyko powikłań okołooperacyjnych bardzo niskie (istnieje przy każdym zabiegu chirurgicznym). Z reguły ból po kilku dniach mija, a leczenie daje długotrwały efekt, choć niekiedy zmiany mogą nawracać po różnym czasie po operacji. Jeśli zmiana na grzbiecie stopy okaże się innego rodzaju, np. ropniem, powstałym jako powikłanie urazu, infekcji - zamiast operacji zasadne może okazać się leczenie antybiotykiem.
Decyzję o najlepszym dla Pani postępowaniu zważywszy na lokalizację i charakter zmiany oraz objawy bólowe podejmie specjalista po bezpośrednim zbadaniu.
Dzień dobry,
wspomina Pani, że doświadcza Pani znacznych problemów ze stopą od tygodnia, ogólnie jednak dolegliwości zaczęły się u Pani pół roku temu – w takiej sytuacji zdecydowanie powinna Pani skonsultować się z lekarzem.
Biorąc pod uwagę opis Pani dolegliwości, a także to, że wspomniała Pani o zdiagnozowaniu torbieli w obrębie stopy, to najprawdopodobniej doświadczany przez Panią ból spowodowany jest rzeczywiście istnieniem u Pani tychże zmian. Wśród Pani pytań pojawiło się to dotyczące tego, w jaki sposób takie torbiele można leczyć. W tym przypadku zasadniczo jedyną metodą leczenia jest leczenie zabiegowe – torbiele można usunąć chirurgicznie.
Zasadniczo z każdym zabiegiem operacyjnym związane jest jakieś ryzyko, jednakże w przypadku usuwania torbieli z kości stopy ryzyko to ogólnie określić można jako niskie. Zabiegi tego rodzaju wykonywane są w znieczuleniu, w związku z czym nie musi się Pani obawiać, że będzie Pani doświadczała jakichś dolegliwości bólowych podczas operacji. Leczenie polegać może nie tylko na samym usunięciu torbieli, ale i na zastosowaniu jakiegoś wypełnienia, które to będzie służyło temu, aby zrekonstruować ubytek tkanki kostnej – tak się jednak dzieje przy dużych torbielach, Pani akurat nie wspomniała o wielkości swoich zmian, w związku z czym nie jest możliwe określenie, czy u Pani mogłoby zostać wykorzystane takie rozwiązanie. Rekonwalescencja po tego rodzaju zabiegach zazwyczaj nie trwa długo, powrót do sprawności zajmuje zwykle kilka-kilkanaście dni.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ból stopy w górnej części grzbietowej – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Ból stopy podczas chodzenia u 20-latki – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Ból po stronie grzbietowej stopy – odpowiada Mgr Miłosz Janicki
- Ból stopy a haluks – odpowiada Lek. Krzysztof Bryłka
- Ból i puchnięcie stopy po operacji – odpowiada Lek. Krzysztof Bryłka
- W jaki sposób zmniejszyć ból i opuchliznę? – odpowiada Lek. Witold Miecznikowski
- Co oznacza ból stopy po artroskopii kolana? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Ból stopy po złamaniu kostki i zerwaniu więzadła – odpowiada Dr n. med. Paweł Kołodziejski
- O czy może świadczyć ból oraz podany opis rezonansu magnetycznego stopy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ból po zewnętrznej stronie stopy – odpowiada Lek. Bianka Małczuk