Ból stopy zlokalizowany w okolicy kostki po zewnętrznej stronie

Proszę o poradę.Od ok.4m-cy boli mnie prawa stopa. Ból lokalizuje się w okolicy kostki, po stronie zewnętrznej, zahaczając o śródstopie. Ostatnio z lekkim obrzękiem w dzień. Najsilniejszy jest rano, gdy zaczynam chodzić. Trudno mi wtedy, zanim się nie "rozchodzę", swobodnie obciążyć stopę. Kostka raczej nie boli samoistnie, tylko przy chodzeniu, innych ruchach stopy i przy uciśnięciu. Nigdy nie miałam urazu, nie noszę szpilek, mam 37lat ale statyczną pracę, często w pozycji stojącej.Jaka może być przyczyna bólu stopy w okolicach kostki? Czy może to być spowodowane jakimś urazem? A może jakimś schorzeniem? Jakie badania powinnam wykonać? Proszę o opinię.M.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn, w tym mogą być wynikiem urazu, schorzeń infekcyjnych, układowych, itd. Konieczna jest dokładniejsza diagnostyka pod okiem lekarza POZ a być może także specjalisty ortopedy/reumatologa.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

opisany przez Panią problem może być tak naprawdę spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Ból może być związany z nadwyrężeniem struktur stawowych podczas wykonywania obowiązków zawodowych – wspomina Pani o tym, że w pracy często musi Pani stać. Problem może być jednak spowodowany również i przez doświadczenie jakiegoś urazu, przez jakiś proces infekcyjny czy przez rozwinięcie się u Pani jakiś choroby ogólnoustrojowej, np. reumatologicznej.

W związku z tym, że Pani dolegliwości bólowe mogą wynikać tak naprawdę z wielu różnych patologii, wskazane byłoby odwiedzenie lekarza. Na początku może się Pani skierować po prostu do lekarza rodzinnego. Ten specjalista zbierze z Panią wywiad lekarski (czyli przeprowadzi badanie podmiotowe), a także zbada Pani kończynę dolną (czyli wykona badanie przedmiotowe). Możliwe jest, że już po wykonaniu dwóch wymienionych wyżej badań uda się ustalić przyczynę doświadczanego przez Panią bólu. Możliwe jest również to, że lekarz rodzinny skieruje Panią na jakieś badania – np. na zdjęcie RTG czy na badania laboratoryjne – których wyniki będą pomocne w ustaleniu diagnozy.

Istnieje możliwość, że leczenie zostanie u Pani wdrożone już przez lekarza rodzinnego. Jeżeli zaś konieczne będzie skonsultowanie się z innym specjalistą – np. z ortopedą – to wtedy lekarz rodzinny będzie mógł wydać Pani skierowanie do takiego lekarza. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak przebiegać by miał u Pani proces diagnostyczny – wszystko zależne jest tutaj od tego, jakiego rodzaju odchylenia zostałyby wykryte po wykonaniu badania lekarskiego.