Ból w dziąśle po resekcji górnej jedynki i zapalenie nerwu trójdzielnego

Po resekcji górnej jedynki (ponowne leczenie kanalowe (przed resekcją) nie bylo wykonane pod mikroskopem) pozostał w dziąśle ból (przy ruchach wargą), Rtg w normie. Teraz, po roku, rozwineło sie po tej samej stronie zapalenie nerwu trójdzielnego, bez neuralgii. Biorę już 3 tydz olfen witB magnez i zero poprawy. Mialam rezonans glowy-wszystko w porządku. Co mam teraz robić? jestem pewna, że sprawy sa powiązane a leczenie nerwu bez usunięcia dokładnie problemu zebowego - bezzasadne.

Aleksander Ropielewski

Jest to bardzo mozliwe, jednak bez możliwości przeprowadzenia badania i oceny rezonansu trudno jest mi to stwierdizć jednoznacznie oraz zaproponować właściwe postępowanie. Doraźnie proponuję kontakt z poradnią leczenia bólu.

 Lek. Aleksander Ropielewski

podczas resekcji odcinamy ostatnie 3 mm zęba które statystycznie zawierają 99% kanalików bocznych, jeśli dodatkowo kanał sostał wstecznie opracowany i szczelnie wypełniony np preparatem MTA to ząb nie powinien dawać dolegliwości - odczucia przy ruchach wargą mogą być związane z blizną i zrostami po resekcji - wiele zależy od sposobu cięcia podczas zabiegu oraz rozległości resekcji - obecnie przeprowadzamy ją w sposób mikrochirurgiczny przez niewielki otworek w kości a co za tym idzie uraz dla tkanek otaczających ząb jest minimalny
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk