Jak długo muszę jeszcze zażywać leki?

Stwierdzono u mnie neuralgie nerwu trojdzielnego twarzy. Biore gabapentin 300mg trzy razy dziennie,witamine b12 oraz ketonal. Po tygodniu ból ustąpił,moje pytanie brzmi jak dlugo mam jeszcze podtrzymywac to leczenie,moze najpierw zmniejszyc dawke,odstawic gabapentin? Leki powoduja ze jestem otumaniona i nie moge prowadzic samochodu dlatego chce wiedziec jak dlugo mam je stosowac jak juz ból twarzy minął.

Redakcja abcZdrowie

Witam, neuralgia nerwu trójdzielnego to okresowe napady bólu twarzy, zwane też rwą twarzową. Są spowodowane podrażnieniem nerwu powstałym w wyniku np. ucisku przez tętnice lub żyły. Ból pojawia się nieoczekiwanie i czasem znika samoistnie, w innych przypadkach koniecznie jest leczenie – nawet długoterminowe. Zazwyczaj ma charakter nawrotowy. Więcej o tej dolegliwości pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-nerwu-trojdzielnego-polineuropatia-neuralgia Jedną z metod leczenia są środki farmakologiczne stosowane przy leczeniu epilepsji. Należy do nich właśnie gabapentyna. Niestety ma to do siebie, że może powodować otępienie i senność, dlatego jeśli odczuwa Pani takie objawy, należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów mechanicznych. O zakończeniu leczenia lub korekcie dawki decyduje wyłącznie lekarz. Sugeruję pilne skontaktowanie się z nim, ponieważ po ustąpieniu bólu może być wskazane odstawienie środków farmakologicznych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.