Ból w lewej pachwinie

Dzień dobry, mam na imię Beata (mam 44 lata). Od trzech miesięcy czasami odczuwam ból w lewej pachwinie, czasem gdy leżę w łóżku dotykam pachwiny czuję, że jest tam zgrubienie, tak czuję jakby pogrubiona żyła. W zeszłym tygodniu ból w lewej pachwinie się nasilił tak mocno, że nie mogłam chodzić, coś jakby mi przeskakiwało i bardzo bolało (byłam w pracy). Nie miałam wcześniej tak intensywnego bólu w lewej pachwinie. Po powrocie chciałam się położyć, ale nie mogłam ani leżeć, ani stać, tak intensywny był ból w lewej pachwinie. Ból w lewej pachwinie wyglądał jak bóle porodowe. Wzięłam 2 tabletki przeciwbólowe i po 2 godz. ból troszkę ustąpił, po 4 godz. mogłam dokuśtykać do toalety. Pytanie jaka jest przyczyna, do jakiego lekarza się zgłosić (jakiej specjalizacji) i jakie badania będę musiała zrobić żeby sprawdzić z jakiego powodu pojawia się ból w lewej pachwinie. Jakie mogą być przyczyny że pojawia się ból w lewej pachwinie? Proszę o dokładny opis. Dziękuję.

Witam! Opisane objawy dotyczące lewego dołu biodrowego (pachwiny) mogą być związane z wieloma chorobami. Wśród najbardziej prawdopodobnych znajdują się: przepuklina udowa, kamica nerkowa (złóg w moczowodzie) czy choroby jelita grubego. W tej chwili konieczna jest weryfikacja zmiany wybadanej przez Panią, gdyż może to od razu wskazać przyczynę jaką jest przepuklina. W przypadku wykluczenia istotnych klinicznie zmian w powłokach warto uwzględnić pozostałe dwie przyczyny poprzez odpowiednie badania np. kolonoskopia oraz badanie ogólne moczu wraz z USG jamy brzusznej. Proponuję zgłosić się na początku do lekarza rodzinnego. Gdy ustali on wstępnie przyczynę poprzez badanie fizykalne oraz szczegółowy wywiad chorobowy, będzie możliwe skierowanie Pani do odpowiedniego specjalisty np. chirurga. W tej chwili trudno powiedzieć coś więcej, zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie!