Co znaczy zmiana w lewej pachwinie?

Witam, mam pytanie odnośnie zmiany w lewej pachwinie, od 3 tygodni mam tam guzka(z lewej strony żyły) i zauważyłem go 2 dni po bardzo mocnym wypychaniu samochodu, wtedy bardzo się zaparłem i robiłem to z bardzo dużą siłą, dodam że jestem osobą bardzo szczupłą, jeśli chodzi o tego guzka to przy dotyku odczuwam bardzo subtelny ból, ma on ok. 1.5 cm średnicy i wydaje mi się że zmniejsza się on po leżeniu, a później jak wstanę po paru godzinach znów ma tą samą wielkość, od jakiegoś czasu czuję ból i dyskomfort w pachwinie ( nie zawsze ten ból się pojawia) i robi się bardziej intensywny po paru godzinach siedzenia przed komputerem i nie jest on zlokalizowany na guzka tylko z 2/3 cm nad nim, ból jest niekiedy ciągnący, dodam jeszcze że gdy dotykam guzek to jest on taki pół miękki i porusza się w różne strony przy przesuwaniu, czy jest to przepuklina czy może coś innego, za odpowiedź dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Z tego, co Pan opisuje, można by przypuszczać, że wyczuwalny guzek to powiększony węzeł chłonny, albo jak Pan podejrzewa przepuklina pachwinowa.

Powiększone węzły chłonne w okolicach pachwin występują w postaci miękkich, przesuwalnych guzków. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, chociażby infekcje wirusowe i bakteryjne, choroby weneryczne, a także miejscowe zakażenie skóry.

W przypadku przepukliny pachwinowej guzek jest niewielki, miękki i łatwo przesuwalny. Stan ten tworzy się na skutek urazu lub większego wysiłku fizycznego. U osób dorosłych przepuklina może być jedno- lub obustronna. Na tą przypadłość o wiele częściej cierpią mężczyźni, głównie ze względu na budowę anatomiczną kanału pachwinowego. Schorzenie to dotyczy głównie mężczyzn wykonujących ciężkie prace fizyczne.

Zalecamy zgłosić się do lekarza, który wykona badanie przedmiotowe i rozwieje Pana wątpliwości. Zadecyduje on następnie o dalszej diagnostyce, między innymi o badaniu USG.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-i-brzuszna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.