Co może oznaczać taka zmiana w obrębie pachwiny?

Witam, mam takie pytanie, odnośnie zmiany przy lewej pachwinie, pojawił się tam guzek ok. 1/1.5 cm średnicy, jest on zlokalizowany po lewej stronie tętnicy biodrowej(znajduje się jakiś 1cm od niej) i jest gdzies mniej więcej na wysokości członka, gdy go dotykam to nie boli, jest taki pół twardy i porusza się trochę przy przesuwaniu go palcem, zauważyłem go z 2 dni temu i nie wiem co to za zmiana, proszę o jakieś informacje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku takich dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem. Na początek proponujemy konsultację z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą, który będzie mógł zlecić Panu badania, a w razie konieczności skierować do specjalisty.

Wyczuwalna zmiana w obrębie pachwiny może oznaczać tzw. przepuklinę pachwinową. W jej przebiegu pacjent poza wyczuwalnym wypukleniem może odczuwać ból w tej okolicy, który często nasila się po dużej aktywności fizycznej. W diagnostyce pomocne może być badanie USG. Leczenie przepukliny odbywa się operacyjnie. Trzeba pamiętać, że nieleczona przepuklina może mieć poważne konsekwencje, dlatego nie należy zwlekać z wizyta u lekarza.

Wyczuwalna zmiana w obrębie pachwin może wskazywać także na powiększony węzeł chłonny, który może wskazywać na rozwój infekcji wirusowej, jak również inne schorzenia, np. o charakterze bakteryjnym lub autoimmunologicznym. Pacjenci, u których wystąpiło zapalenie węzłów chłonnych w pachwinach mogą zauważyć ich powiększenie oraz odczuwać intensywny ból. O tym, jaki rodzaj leczenia będzie konieczny w tym przypadku zadecyduje specjalista.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie

Warto również przeczytać odpowiedzi naszych ekspertów na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-w-pachwinie-po-lewej-stronie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-w-pachwinie-udowej-po-lewej-stronie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podluzny-guzek-w-pachwinie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.