Ból żuchwy podczas otwierania ust

Witam, ostatnio mam problem z żuchwą. Nie potrafię otworzyć szeroko buzi, boli mnie strasznie w okolicy ucha, jakby coś źle przeskakiwało. Dodam że mam tam ósemki która jedna jest na 100% do usunięcia. Przyjmowałam też w zastrzykach arthryl bo strasznie biodro czasami boli. Do jakiego lekarza udać się z żuchwą? Jest coraz gorzej. nie boli jak zaciskam zęby, tylko nie dam rady otworzyć. Należy ćwiczyć otwieranie czy dać odpocząć? Nie miałam urazów, nic nie uszkodziłam uderzeniem lub innym urazem. Martwię się bo po zastrzykach stawy powinny śmigać.. Co to może być? Dlaczego boli mnie żuchwa podczas otwierania? Wykonać jakieś badania? Jakie? Proszę o pomoc.

Proszę jak najszybciej zgłosić się do stomatologa- mogło dojść do zwichnięcia stawu skroniowo-zuchwowego i może być niezbędne nastawienie żuchwy. Czasem to tylko przykurcz mięśni, ale trzeba się upewnić. Mogło do tego dojść nawet przy ziewaniu, tutaj nie jest potrzebny duży uraz. Życzę powodzenia:)

Witam, przyczyną może być np. zatrzymanie zęba ósmego, utrudnione wyrzynanie zębów ósmych. Najlepiej udać się do lekarza stomatologa, bądź lekarza chirurgii szczękowo-twarzowej, który skieruje na odpowiednie zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych. Pozdrawiam.

Proszę udać się na konsultację do stomatologa. Konieczne jest wykonanie RTG. Ząb może być przyczyną dolegliwości i wymaga usunięcia. Trzeba dokładnie ocenić sytuację stawów i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że najprawdopodobniej doświadcza Pani szczękościsku. Przyczyn problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym wymienić można co najmniej kilka, mogą one być związane ze zmianami zwyrodnieniowymi struktur tego stawu, ale i doprowadzić do Pani problemów mogły również i choroby zębów, jak i wytworzenie się ropnia w okolicy struktur stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdecydowanie powinna Pani odwiedzić specjalistę – udać można się do stomatologa lub do chirurga szczękowo-twarzowego. Wymienieni mogliby przeprowadzić z Panią wywiad lekarski, a także wykonać badanie jamy ustnej. W razie potrzeby zostałyby zlecone Pani dodatkowe badania (np. RTG jamy ustnej).

Dopiero po ustaleniu tego, co doprowadziło do Pani dolegliwości, możliwe stałoby się wdrożenie swoistego, odpowiedniego leczenia. Może się okazać, że konieczne będzie leczenie wytworzonego w Pani jamie ustnej ropnia, możliwe także, że jeżeli do szczękościsku doprowadził jakiś problem związany z którymś z Pani zębów, konieczne będzie usunięcie takowego zęba.

Wystąpienie szczękościsku z pewnością związane jest ze znacznym dyskomfortem z powodu dolegliwości bólowych, ale i może prowadzić do utrudnienia tak podstawowych czynności, jak chociażby spożywanie pokarmów. To właśnie z wymienionych powodów nie powinna Pani zwlekać i jak najszybciej powinna Pani odwiedzić specjalistę. Leczenie może okazać się przecież nieskomplikowane, a jednocześnie szybko uwolnić Panią od doświadczanych dolegliwości.