Proszę jak najszybciej zgłosić się do stomatologa- mogło dojść do zwichnięcia stawu skroniowo-zuchwowego i może być niezbędne nastawienie żuchwy. Czasem to tylko przykurcz mięśni, ale trzeba się upewnić. Mogło do tego dojść nawet przy ziewaniu, tutaj nie jest potrzebny duży uraz. Życzę powodzenia:)
Witam, przyczyną może być np. zatrzymanie zęba ósmego, utrudnione wyrzynanie zębów ósmych. Najlepiej udać się do lekarza stomatologa, bądź lekarza chirurgii szczękowo-twarzowej, który skieruje na odpowiednie zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych. Pozdrawiam.
Chirurg szczękowy lub stomatologiczny.
z opisu wnioskuję, że ma pani szczękościsk. najlepiej udać się do specjalisty od chorób stawu skroniowo-żuchwowego lub do chirurga szczękowo-twarzowego
Witam. Proszę zgłosić się do Poradni Leczenia Stawów Skroniowo-Żuchwowych.
Proszę udać się na konsultację do stomatologa. Konieczne jest wykonanie RTG. Ząb może być przyczyną dolegliwości i wymaga usunięcia. Trzeba dokładnie ocenić sytuację stawów i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Dzień dobry,
Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że najprawdopodobniej doświadcza Pani szczękościsku. Przyczyn problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym wymienić można co najmniej kilka, mogą one być związane ze zmianami zwyrodnieniowymi struktur tego stawu, ale i doprowadzić do Pani problemów mogły również i choroby zębów, jak i wytworzenie się ropnia w okolicy struktur stawu skroniowo-żuchwowego.
Zdecydowanie powinna Pani odwiedzić specjalistę – udać można się do stomatologa lub do chirurga szczękowo-twarzowego. Wymienieni mogliby przeprowadzić z Panią wywiad lekarski, a także wykonać badanie jamy ustnej. W razie potrzeby zostałyby zlecone Pani dodatkowe badania (np. RTG jamy ustnej).
Dopiero po ustaleniu tego, co doprowadziło do Pani dolegliwości, możliwe stałoby się wdrożenie swoistego, odpowiedniego leczenia. Może się okazać, że konieczne będzie leczenie wytworzonego w Pani jamie ustnej ropnia, możliwe także, że jeżeli do szczękościsku doprowadził jakiś problem związany z którymś z Pani zębów, konieczne będzie usunięcie takowego zęba.
Wystąpienie szczękościsku z pewnością związane jest ze znacznym dyskomfortem z powodu dolegliwości bólowych, ale i może prowadzić do utrudnienia tak podstawowych czynności, jak chociażby spożywanie pokarmów. To właśnie z wymienionych powodów nie powinna Pani zwlekać i jak najszybciej powinna Pani odwiedzić specjalistę. Leczenie może okazać się przecież nieskomplikowane, a jednocześnie szybko uwolnić Panią od doświadczanych dolegliwości.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nie mogę otwierać ust po wypadnięciu żuchwy – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Ból w okolicy żuchwy i stan zapalny – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Przeskakiwanie i strzelanie w stawie żuchwy – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Jaki jest powód strzelania żuchwy przy otwieraniu i czy ćwiczenia rozwiążą problem? – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Dlaczego mam ten problem ze szczęką? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Trzask kości żuchwy podczas otwierania ust – odpowiada Lek. dent. Barbara Żebrowska
- Czy normalne jest, że podczas wychodzenia ósemek nie można otworzyć szeroko ust? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Co powoduje bóle uszu i szyi? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Tępy ból prawego stawu skroniowo-żuchwowego a wada postawy i wada zgryzu – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Wyrzynanie się ósemek a zawroty głowy i stany podgorączkowe – odpowiada Lek. Jerzy Bajko