Bolące zgrubienie w piersi i złe samopoczucie

Mam 42 lata, kilka miesięcy temu zimą, pobolewała mnie pierś, trwało to kilka dni i przeszło. Wczoraj podczas kąpieli wyczułam sobie w prawej piersi zgrubienie w okolicach sutka. Pierś boli i jest obrzmiała. Zgrubienie jest gładkie i ma regularny kształt. Dodam, że ostatnio zauważyłam na moim ciele np. w pachwinie, na twarzy ropne bolące krosty. Od pewnego czasu czuje się kiepsko i mam podwyższoną temperaturę. Nie mam apetytu. Czy to może być ropień? Jak to się leczy? Byłam u ginekologa, ale stwierdził, że nie jest znawcą i kazał mi iść na USG, co oczywiście zrobię.

Dziękuję.

Witam serdecznie,

Gładka zmiana o regularnym kształcie to najczęściej łagodny guz piersi - tzw. gruczolakowłókniak (więcej na ten temat w artykule http://portal.abczdrowie.pl/czy-gruczolakowlokniaki-sa-grozne

Ropień piersi najczęściej powstaje u kobiet karmiących w wyniku zaczopowania kanałów mlekowych. U kobiet niekarmiących ropień zdarza się rzadko i zwykle jest konsekwencją poważnego urazu piersi. Zwykle jest to zmiana bardzo bolesna przy dotyku oraz powoduje stałe dolegliwości bólowe piersi (ból rwący). Zwykle przebiega z wysoką temperaturą. Zatem - sądząc po opisie Pani dolegliwości nie sądzę aby guz, który Pani wyczuwa był ropniem.

Co do zmian skórnych - mogą mieć różne podłoże dlatego też radzę najlepiej skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który musi koniecznie zmiany obejrzeć.

Proszę pamiętać, że każdy guz w piersi po 40 roku życia, nawet jeśli wstępnie wydaje się łagodny - musi być diagnozowany - tzn. trzeba poddać się badaniu USG, mammografii oraz w razie konieczności biopsji cienkoigłowej. Warto także wspomnieć, że w Pani wieku należy wykonywać co 2 lata profilaktyczną mammografię.

Pozdrawiam serdecznie