Bóle brzucha i wzdęcia przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Mam 26 lat. Od 2 lat męczą mnie bóle podbrzusza z towarzyszącym wzdętym i twardym brzuchem, często z dużą zawartością gazów w jelitach. Przeważnie między godziną 10 a 17. Średni czas trwania bólu 7h. Podkreślam, że nie są wywołane: przejedzeniem, żuciem gumy, łykaniem powietrza, kapustą, napojami gazowanymi, przetworzoną żywnością itp., ponieważ staram się prowadzić zdrowy tryb życia. Nie przejadam się, dużo spaceruję, chodzę na fitness 2 razy w tygodniu, a mimo wszystko bóle są tak silne, że odbierają mi zapał do czegokolwiek. Niesamowity dyskomfort ze względu na ból, wielkość i twardość brzucha (porównywalny do 5 m-ca ciąży). Tracę zapał do czegokolwiek. Bóle trwały przez ok 21 dni w miesiącu 2 lata temu, a na chwilę obecną od pół roku bóle pojawiają się średnio przez 16 dni w miesiącu. Różnie bywa, bo czasem nawet 2 dni przed końcem okresu. Lekarz internista nic nie zaradził, bo USG w porządku. Usg ginekologiczne też ok. Hormony tarczycy również w normie, więc skąd te bóle, tak długotrwałe i częste. Nadmieniam, iż od 2,5 roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Asubtela. Jestem osłabiona, nic mi się nie chce, podejrzewam też stany depresyjne i rozdrażnienie. Padam ze zmęczenia po 21 nawet na siedząco. Ostatnio nawet przytyłam 4 kg i nie wiem dlaczego. 176 cm i 73kg. Mam problemy z wypróżnieniami. Szybko się męczę i często bolą mnie stawy. Nadmieniam, iż od 2,5 roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Asubtela. Ze względu na to, że żaden lekarz nie potrafi zdiagnozować przyczyn moich dolegliwości, proszę o pomoc. Jakie badania powinnam wykonać? Czy powinnam odstawić tabletki Asubtela?

Witam serdecznie! Przyjmowany przez Panią preparat może odpowiadać za część objawów które Pani opisuje. W przebiegu terapii mogą pojawić się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego pod postacią bólów brzucha, może wystąpić biegunka, nudności, wymioty. Preparat może odpowiadać również za zwiększony apetyt czy obniżenie nastroju. Natomiast w pierwszej kolejności warto wykluczyć inne przyczyny objawów - wskazane jest oprócz wykonanych już badań oznaczenie morfologii, poziomu CRP, badania ogólnego moczu, poziomu enzymów wątrobowych i kreatyniny. Warto również skonsultować dolegliwości z gastrologiem - do specjalisty tego konieczne jest skierowanie. Jeżeli wyniki badań będą prawidłowe (rozumiem, że bez odchyleń jest również badanie USG jamy brzusznej i przezpochwowe), oraz specjalista wykluczy patologię, wskazane będzie rozważenie zmiany metody antykoncepcyjnej - proszę porozmawiać na ten temat ze swoim ginekologiem. Pozdrawiam