Brak miesiączki przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, mam 28 lat. Od około 7 lat zażywam tabletki antykoncepcyjne. W tym miesiącu spóźnia mi się okres 5 dni. W czwarty dzień planowanej miesiączki zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Czy powodem braku miesiączki może być stres, który ostatnio miałam i czy nieregularne zażywanie tabletek i pominięcie kilku mogło wywołać taką reakcje organizmu. Jeszcze jedno - we wtorek powinnam zacząć kolejne opakowanie tabletek. Czy w sytuacji braku miesiączki mogę to zrobić, czy mam czekać na kolejne krwawienie?

Redakcja abcZdrowie

Witaj!

Miesiączka podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych powinna wystąpić około 2-4 dnia przerwy. Brak miesiączki nie musi oznaczać ciąży, o ile kobieta zażywała preparat regularnie i nie pominęła żadnej tabletki. W przypadku powtarzania się opóźnienia miesiączki lub jej braku warto wybrać się do lekarza w celu zmiany preparatu na inny, zawierający więcej hormonów.
Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania powinna Pani wykluczyć ciążę - proponuję powtórzenie testu ciążowego, czasami bywa fałszywie dodatni w przypadku wczesnej ciąży.

Przypominam, że nieregularne przyjmowanie i pomijanie tabletek znacznie osłabia antykoncepcyjne działanie pigułek i może być przyczyną ciąży!!!

Pozdrawiam!