Prawdopodobieństwo ciąży a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Witam. Od 3 lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne i ostatnio zdarzyło mi się zapomnieć tabletki w pierwszym tygodniu. Przyjęłam 2 tabletki naraz następnego dnia. Dziś jest 14 dzień cyklu. W dniu pominięcia i kilka dni wcześniej kochałam się ze swoim chłopakiem. Robiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie (choć podejrzewam, że zrobiłam go za wcześnie). Kilka dni temu pojawiło się plamienie, które jednak minęło. Od kilku dni mam bezbolesne skurcze w dole brzucha, czuję jakby moja macica była "opuchnięta, nabrzmiała". Czy mogło dojść do zapłodnienia? I czy przy podejrzeniu ciąży powinnam kontynuować branie tabletek? Czy poczekać do 7-dniowej przerwy i wtedy zrobić kolejny test ciążowy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu poprzedzającym pomyłkę. Proszę wykonać test ciążowy  za około 2-3 tygodnie. Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy koniecznie wykluczyć ciążę. Ponadto w przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu należy stosować dodatkową formę antykoncepcji (prezerwatywa) przez 7 kolejnych dni po pominięciu. W sprawie kontynuowania zażywania tabletek może się Pani poradzić swojego ginekologa (ponieważ przyjmuje Pani tabletki już 3 lata, lekarz może podjąć decyzje, by na razie, przed potwierdzeniem ciąży, nie odstawiać tabletek).

Pozdrawiam!