Bóle dziąseł przy wyroście zęba

Witam serdecznie, borykam się z bolesnym problemem od kilku dni. Mianowicie w obszarze wyrostu zęba mądrości zaczęła mnie boleć błona (skóra) Prawdopodobnie narost jej jest ocierany przez inne zęby i powoduje ból i straszny dyskomfort. Czy jest jakiś sposób by zaradzić problemowi? Zdjęcie: http://i.imgur.com/zbkjToD.jpg (najbardziej rozchodzi się właśnie o tą biała narośl)

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

warunki atmosferyczne panujące obecnie ( wysoka temperatura ) sprzyjają takim problemom - zalegające pod kapturkiem z dziąsła resztki jedzenia gniją i dają stan zapalny - a to objawia się bolesnością i obrzękiem - doraźnie pomoże intensywne 3 x dziennie płukanie Eludrilem w rozcieńczeniu 1 do 3 z wodą przez maksymalnie 2 tygodnie, miejscowo dziąsło można smarować Elugelem - oba dostępne w aptekach - jednak docelowo należy wyciąć kapturek z dziąsła lub jeśli 8 na rtg pantomograficznym nie rokuje prawidłowego położenia w łuku należy usunąć zęba - taki planowy zabieg warto zrobić dopiero jesienią - zawsze gojenie w niższych temperaturach przebiega lepiej
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Przygryza Pan fragment dziąsła zębami przeciwstawnymi. Miejscowo może Pan stosować Solcoseryl oraz Eludril do płukania. Natomiast proszę rozważyć wizytę u chirurga stomatologicznego i wycięcie nadmiaru dziąsła znad zęba.